Jeżeli masz za sobą ciężki dzień w pracy/szkole/na uczelni/w domu (tak, w domu również można dużo przeżyć), dopada cię brak energii do podstawowych czynności, senność, zmęczenie – to jest artykuł warty przeczytania. Zamiast kolejnego energetyka – warto skupić się na ziołowych naparach.
Każde zioło, które Matka Natura stworzyła, posiada w sobie aktywne składniki, wartości odżywcze, każde pomaga na przypadłości i problemy zdrowotne. Wspomagają nasz organizm, osłaniają nasz organizm przed chorobami cywilizacyjnymi: przemęczenie, stres, bezsenność, rozdrażnienie, apatia, problemy z koncentracją.
CIĘŻKI DZIEŃ? – melisa, chmiel, kozłek (z łaciny valere, oznacza „być zdrowym).
Można w delikatny sposób złagodzić przykre skutki takiego dnia. Poleca się mieć w domu pod ręką: lawenda, ziele melisy, szyszki chmielu, korzeń kozłka lekarskiego. Każde z wymienionych ziół jest powszechnie znane i używane, każde ma swoje indywidualne właściwości: uspokajające, poprawiające nastrój, odprężające, pomagające w zasypianiu.
Waleriana często jest uprawiana w ogrodach (dawniej w średniowieczu można było ją spotkać w przyklasztornych ogrodach). Pomaga w wyciszeniu dla osób prowadzących intensywny styl życia. Pomaga przy bezsenności, wpływa na polepszenie samopoczucia psychicznego i fizycznego.
WEŹ NA SPOKÓJ – ruta, dziurawiec (ziele świętojańskie)
Często wykorzystywana jako środek o działaniu uspokajającym, w szczególności w okresie wyczerpania nerwowego, nerwicy. Nerwica często idzie w parze z bólami i skurczami żołądka.
Dla dziurawca (jedne z pierwszych poznanych ziół) już w starożytności i średniowieczu przypisywano właściwości magiczne. Często korzystano z jego mocy w stanach depresyjnych, wyczerpaniu nerwowym, zaburzeniach snu i niepokoju. Pomaga również przywrócić równowagę emocjonalną i pozytywny nastrój.
ZDROWY, SPOKOJNY SEN – lawenda, wrzos
Zdrowy, 8 godzinny sen – nie jest niestety dany dla wszystkich. A to dziecko (małe, a może w różnym wieku?) wstanie, a to ktoś hałasuje na zewnątrz, a to się uczymy, a to nadrabiamy pracę.
Pięknie kwitnąca lawenda i wrzos – to jest to co nam pomoże. Olejek lawendowy ukoi nerwy, wprowadzi relaksujący nastrój. Warto zasuszone kwiaty lawendy mieć w lnianym woreczku, koło łóżka.
Również kwiaty wrzosu pomagają w zasypianiu, uspokojeniu.
ZDROWE SERCE – serdecznik, owoc głogu, kwiat głogu
Serdecznik pochodzi z Syberii. Niezwykle doceniany w medycynie ludowej. Preparaty z wykorzystaniem ziela serdecznika są wykorzystywane w dolegliwościach sercowych na tle nerwowym, wykazują działanie uspokajające, zwalnia akcję serca i zwiększa wydolność mięśnia sercowego.
Kwiat i owoc głogu – również pozytywnie wpływa na stan naszego serca. Głóg wpływa na zwiększenie dopływu krwi do mięśni serca, dzięki temu szybciej pozbywamy się uczucia duszności. Wpływa również na stan naczyń krwionośnych w mózgu, dzięki czemu usprawnia się jego działanie.
WZMOCNIENIE – różeniec górski, żeń-szeń syberyjski, wielosił
Różeniec górski podobnie jak żeń-szeń skutecznie jest używany przy łagodzeniu lęku i depresji, profilaktyce chorób serca, usprawnieniu funkcji seksualnych, a także jako środek poprawiający funkcjonowanie mózgu, wydolność organizmu. Dodający energii i zwiększający odporność na stres.
Wielosił natomiast skutecznie wspiera system immunologiczny, pomaga przy zmęczeniu wiosennym, apatii oraz wzmacnia organizm.
RELAKSUJĄCA KĄPIEL ZIOŁOWA – chmiel, lawenda, melisa, rumianek, wrzos
Z dobrodziejstw ziół można korzystać nie tylko w postaci herbatek.
Można przygotować sobie również relaksująca kąpiel, a co każdemu się należy.
Taką kąpiel zalecana jest osobom z problemami z zaśnięciem.
Polecana jest także aromaterapia, wykorzystujemy olejki eteryczne: lawenda, róża czy jaśmin.
NATURA, NATURA, NATURALNA ZIELEŃ…
Najważniejsza jest chyba z tego wszystkiego zieleń. Czysta natura, przebywanie i ruch (sport, spacer, przebywanie) na świeżym powietrzu. Pamiętajmy natomiast, aby wybierać te miejsca bardziej naturalne, a zioła wybieramy takie, które pochodzą z ekologicznych źródeł.