Jak żyć? - zastanawia się wiele osób. Nie doradzimy co robić we wszystkich aspektach życia, jednak możemy zasugerować jak być zdrowym. Bo zdrowie często jest warunkiem sukcesu na innych polach. Dużo zależy od aktywności fizycznej lecz jeszcze więcej od tego, co i jak spożywamy. Dzisiaj opowiemy ci o tym aspekcie funkcjonowania organizmu. Przedstawiamy swoiste abecadło dla osób, pragnących wyrzucić z talerza wszelkie zbędne produkty. Jeśli chcesz schudnąć i utrzymać zgabną sylwetkę, musisz zmienić nawyki żywieniowe. Przedstawiamy w paru krokach metodę na utratę wagi lecz przede wszystkim na zdrowie całego organimu.
Krok pierwszy
Jedną z zasad zdrowego żywienia, jest jedzenie od czterech, do pięciu niewielkich posiłków dziennie. Pamiętaj, że między nimi nie możesz "podjadać" ( nie potrzeba ci przecież zbędnych kalorii). Pożywienie powinno się opierać na niskoprzetworzonych produktach. Istotne jest zjadanie posiłków o regularnych porach. W przypadku gdy przerwy między posiłkami są dla ciebie za długie, możesz wypić wodę, zjeść jabłko lub jogurt.
Krok drugi
Staraj się ograniczyć ilość spożywanego mięsa na rzecz warzyw. Jesteśmy narodem, który lubuje się w potrawach mięsnych. Często warzywa są tylko dodatkiem do mięsa. Warto zmienić ten nawyk i częściej jeść warzywa.
Krok trzeci
Używaj mniej soli oraz glutaminianu sodu. Dzięki tej prostej metodzie być może unikniesz nadciśnienia tętniczego. Pamiętaj, że sód (sól nazywana jest chlorkiem sodu) może u ciebie podnieść ciśnienie krwi. Osoby z nadciśnieniem muszą ograniczyć spożycie soli. Jeśli u kogoś w twojej rodzinie wystąpił ten problem zdrowotny, też używaj mniej tej przyprawy.
Natomiast glutaminian dodaje się do pożywienia, w celu wzmocnienia smaku i zapachu. Używanie tej substancji prowadzi do wystąpienia alergii, zaczerwienienia twarzy, napadów duszności oraz alergii.
Krok czwarty
Mniej białej mąki. Jest ona pozbawiona witamin i soli mineralnych. Może wprawdzie zawierać niewielkie ilości takich związków, jednak faktem jest, że nie jest to ilość usprawiedliwiająca stosowanie takiej mąki. Jest ona prawie wyłącznie źródłem kalorii i dużego ładunku glikemicznego. Już lepiej jeść produkty powstałe na bazie mąki nieoczyszczonej (razowej, grubo mielonej lub graham).
Krok piąty
Tuż przed nocnym spoczynkiem nie spożywaj żadnych pokarmów. Możesz jeść dwie godziny przed snem. Łatwiej dzięki temu zaśniesz, ponieważ układ pokarmowy nie będzie intensywnie pracował.
Krok szósty
Większość z nas lubi słodycze. Na stres, obniżony nastrój, wybieramy najczęściej coś słodkiego. Jakże często towarzyszy nam ten zgubny nałóg. Jednak można uzupełniać organizmowi cukier zdecydowanie zdrowszymi metodami. Zamiennikiem w tym przypadku są owoce, takie jak jabłko czy banan.
Krok siódmy
Ogranicz ilość kawy, czarnej herbaty, papierosów i alkoholu. A najlepiej przestań ich używać. Powiesz – prościej napisać niż wykonać. Tak, to prawda. Lecz jest to w pełni wykonalne, o czym świadczą osoby, które zrezygnowały z używek.
Krok ósmy
Zrezygnuj ze słodzonych napojów gazowanych. Zamiast nich pij duże ilości wody. Nie tylko doskonale nawadnia organizm, ale też pomaga spalić tłuszcz w organizmie. Funkcja unicestwiania tłuszczu uaktywnia się, gdy woda jest zimna. Woda ma także inną właściwość. Jest w stanie dać uczucie sytości, co przekłada się na mniejszą ilość spożywanych pokarmów.
Krok dziewiąty
Nie pij płynów w trakcie posiłków. Skutkuje to rozcieńczeniem soków żołądkowych, a także zaburzeniem procesów trawiennych. Mogą też powstawać wzdęcia, gazy i zaparcia. Pewnym problemem może być suchość w ustach. Można temu zaradzić przepłukując je. Poza tym suche jedzenie sprawia, że zjadamy mniej. Tym samym dostarczamy mniej kalorii.
Dążyć ku zdrowiu
Występowanie niektórych chorób zależy od tego co mamy na talerzu. Choroba niedokrwienna serca, cukrzyca i część nowotworów zależą od pożywienia. Czasami mówi się, że do celu najlepiej iść małymi krokami. Jednak czasem warto przyspieszyć, włączyć do jadłospisu kilka nawyków, żeby zdrowie nie okazało się mrzonką lecz realną szansą.