OKO NA ŚWIAT!
Okres ciepłych pomieszczeń w pełni. Przeskoki temperatur, na zewnątrz zimno, w środku ciepło. Znają ten ból wszyscy „okularnicy”.
Tylko wchodzi się do pomieszczeń, a tu mgła na okularach.
W jaki sposób dbać o nasz wzrok, aby nie dopuścić do noszenia okularów, albo przynajmniej nie pogarszać już istniejącej wady wzroku???
Oto kilka praktycznych i przydatnych wskazówek.
1.DIETA, DIETA, DIETA…
Nasza dieta ma znaczący wpływ na nasze oczy. Właściwa zbilansowana dieta, jest główną podstawą dbania o każdy aspekt naszego zdrowia. Polecane jest spożywanie produktów bogatych w witaminy A, C i E, kwasy omega-3, luteinę. Wpłyną one na zapobieganiu zaćmie, a nawet zwyrodnieniu plamki żółtej.
Gdzie znajdziemy wspomniane powyżej witaminy?
WITAMINA E znajduje się głównie w:
- nasionach, orzechach, kiełkach, pestkach słonecznika,
- świeżym szpinaku,
- ananas lub gruszka,
- ciemny sos vinegret.
WITAMINA C znajduje się głównie w:
- owocach cytrusowych,
- brokułach, brukselce, papryce.
OMEGA-3 znajdziemy w:
- głównie w rybach, które dla zdrowia powinniśmy spożywać przynajmniej raz w tygodniu (niestety dla niektórych miłośników przysmaków z McDonalds – bez panierki),
LUTEINĘ znajdziemy w :
- szpinaku,
- jarmużu,
- groszku,
- brokułach,
A dodatkowo na oczy dobrze wpływa…
- marchewka - bogata w witaminę A, beta-karoten (naturalny pigment, który jest nie tylko odpowiedzialny za brązowienie skóry lecz również odżywianie oka),
- cynk – znajdziemy go w wołowinie, wieprzowinie, owocach morza, orzeszkach ziemnych oraz roślinach strączkowych.
2.ĆWICZENIA TEŻ POMOGĄ, NAJLEPIEJ REGULARNE
Dla niektórych pracujących ludzi codziennością jest schemat: dom – samochód – praca – samochód – dom. Klasyk i maraton dnia codziennego dla zabieganych ludzi w obecnej rzeczywistości – niestety. Czasem wchodząc do galerii – wybieramy schody ruchome, bo wstydzimy się, że złapie nas zadyszka na normalnych schodach. Straszne! Wystarczy zacząć od krótkiego spaceru, można z kimś, z kolegą, koleżanką, wieczorem, o poranku. Pora do wyboru, do koloru. Nie każdemu się chce, ale małymi kroczkami wszystko. Można przecież w drodze włączyć audiobooka. I od razu przyjemniej czas leci. Słaba kondycja wiąże się z wieloma osłabieniami organizmu, które niestety wpływają również na nasz wzrok. Gdy biegamy w parku, oprócz delektowania się przecudną zielenią włączmy książkę w audiobooku o zombii – znacząco wzrasta nam tempo.
Polecane jest również korzystanie z aplikacji Endomondo. Wielu ludzi chwali się swoimi osiągnięciami na portalach społecznościowych.
3.PAPIEROSY – A NAJLEPIEJ ICH BRAK!
Oczywiście chodzi o zaprzestanie palenia, a nie rozpoczęcie. Nie od dziś wiadomo, że od papierosów zaczynają się poważne choroby. Każda paczka jest zaopatrzona w przejmujący przekaz na temat zdrowia. Wszyscy – również nie palący – wiedza, że palenie niesie ze sobą ryzyko.
Palenie wpływa na większe ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej, zaćmy, zapalenia błony naczyniowej oka oraz wielu innych problemów związanych ze wzrokiem. Poza „ocznymi” problemami, których możemy się nabawić przez palenie istnieje szereg innych powodów: wysuszenie skóry, zniszczone włosy, zniszczone i nieestetyczne paznokcie, problemy z narządami. Az strach wymieniać bo coraz to gorsze i straszniejsze…
4.ZDROWY SEN
Niestety, i tu przykra rada dla osób, które przesiadują w nocy (grając, pracując, czytając, ucząc się) – niewystarczająca ilość zdrowego, spokojnego snu jest szkodliwa dla oczu.
Dodatkowo słabe oświetlenie, nadwrażliwość na światło powodują podrażnienie spojówki. Głównym objawem będą zaczerwienione oczy. Są na to odpowiednie krople, ale lepiej i zdrowiej jest jednak zadbać o przyczyny niż opłakane skutki.
5.OKŁADY
Zmęczone, zaczerwienione, osłabione oczy potrzebują (tak jak zresztą ich właściciel) chwili relaksu. Przygotujmy sobie plasterki ogórka, waciki nasączone zimną czarną herbatą bądź rumiankiem, czy po prostu zimne okłady (w postaci żeli chłodzących). Wystarczy kilkanaście minut przed snem, aby pomóc regenerować się naszym oczom.
6.BADANIA, BADANIA – REGULARNE
Z wiekiem wzrok się osłabia, tylko regularne badania pomogą zniwelować ewentualną wadę, pomogą wyłapać wszelkie ewentualne nieprawidłowości zanim zaczną być dla nas poważnym problemem. Warto wybrać dobrego, polecanego specjalistę, a nie pierwszy z brzegu salon optycznego, gdzie tylko zbadają nam jaka mamy wadę.
7.DOBRZE DOBRANE SOCZEWKI OKULAROWE
Okulary tudzież szkła kontaktowe powinny być dobrane przez specjalistę. To jest ważny priorytet, przy konieczności założenia „szkieł”. Obecnie soczewki są wykonane z lekkiego i wytrzymałego plastiku, a dodatkowo pokrywane są różnego rodzaju powłokami antyrefleksyjnymi, które spełniają funkcje ochronne.
8.OKULARY PRZECIWSŁONECZNE
Ważny punkt w „rzeczy które muszę wziąć z domu przed wyjściem” – w okresie letnim. Jednak okulary przeciwsłoneczne przydają się również w zimę, gdy promienie słoneczne odbijają się od śniegu i rażą nas w oczy.
Chodzi tu głównie w ich posiadaniu – o ochronę oczu przed promieniami UV. Toteż okulary przeciwsłoneczne, które wybierzemy muszą posiadać dobry filtrem (czyli NIE okulary przeciwsłoneczne ze straganu – możemy sobie jedynie poważnie uszkodzić wzrok).
9.ODPOWIEDNIE OŚWIETLENIE MIEJSCA, W KTÓRYM COŚ ROBIMY-PRACUJEMY W OKULARACH
Zawsze powinniśmy zwracać uwagę na odpowiednie oświetlenie w pomieszczeniu, w którym przebywamy. Niby nic, ale jakie to jest pomocne.
W szczególności czytanie – gdzie wzrok będzie bardziej się wytężał (w miarę zapadającej w pokoju ciemności, będziemy przybliżać książkę do oczu).
Dalej: komputer. Praca przy komputerze również wymaga dodatkowego oświetlenia, nie wystarczy blask bijący z monitora.
10.METODA 20-20-6
Co oznaczają te liczby?:
Co 20 minut na 20 sekund skupiamy wzrok na jakimś oddalonym o co najmniej 6 metrów obiekcie.
Pracując przy komputerze, nasze pole widzenia ogranicza się do obiektu w odległości do 50cm. Zmuszamy soczewkę oka do akomodacji na blisko oddalonym obiekcie przez długie godziny (i w tym momencie to wstanie po kawę staje się dla nas zbawienne, chociaż to już inny temat). Później oko ma problem z przystosowaniem się, i „dobraniem” ostrości do patrzenia na dalekie obiekty.
Reasumując!
Musimy dbać o nasz wzrok, mamy go tylko jednego. Każdy chce widzieć sukcesy (ale też porażki) swoich najbliższych, jakżeby inaczej. Bez względu na wiek, odpowiednia pielęgnacja jest niezwykle ważna.
W SKRÓCIE:
- stosuj dodatkowe oświetlenie w miejscu gdzie pracujesz, czytasz;
- nie może to być ostre światło, raczej rozproszone;
- nie siedź z nosem w książce, w monitorze;
- odpowiednio ćwicz wzrok, daj chwile na odpoczynek;
- noś okulary ochronne w słoneczne dni.