CZYM JEST SODA OCZYSZCZONA?
Soda oczyszczona jest tylko słabym związkiem chemicznym (inaczej zwanym wodorowęglanem sodu). Po wymieszaniu z wodą, ma odczyn słabo alkaliczny.
Substancja ta ma wiele zastosowań, nie tylko w kuchni. Inne działy, gdzie soda daje sobie radę: przemyśle spożywczym, w kosmetyce, w pielęgnacji skóry, w gospodarstwie domowym, jako środek służący do czyszczenia sprzętów kuchennych, a także powierzchni użytkowych, w ogrodzie.
SKĄD TAK NAPRAWDĘ WYWODZI SIĘ SODA?
Sodę pozyskuje się ze złóż mineralnych, osadów wód słodkich, z wód gruntowych.
Soda jest bezpiecznym środkiem, który z powodzeniem możemy stosować w ogrodzie. Nie wyrządzi krzywdy roślinom, a pomoże pozbyć się niechcianych szkodników, chwastów, czy chorób roślin.
Nie każdy wie, jak owy środek użyć, jak z nim postępować w ogrodzie.
Postaramy się przybliżyć ten temat. Oto kilka pomysłów na zastosowanie sody oczyszczonej w ogrodzie.
1.SODA – DO ZWALCZANIA SZKODNIKÓW
Często naszym roślinkom, które z taką dbałością pielęgnujemy, coś dolega. Głównie szkodniki, takie jak mszyce, rozrocza (przędziorki), mączliki.
Jakie możemy sporządzić preparat na te szkodniki:
Z olejek jadalnym (olej pokrywa ciało szkodnika, tworzy barierę, ograniczającą dostęp powietrza, co ostatecznie prowadzi do uduszenia szkodników.)
Należy 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej dodać do 1 litra ciepłej wody, potem dodajemy 1/2 łyżeczki oleju jadalnego. Roztwór wymieszać, porządnie nim wstrząsnąć.
Z płynem do mycia naczyń
Należy 1 łyżeczkę sody oczyszczonej dodać do 2 l ciepłej wody. Do mieszaniny dodajemy parę kropli płynu do mycia naczyń lub 2 ml szarego mydła. Roztwór wymieszać i wstrząsnąć.
Z większą ilością sody
Należy 2 łyżki stołowe sody oczyszczonej dodać do 4 litrów wody. Roztwór wymieszać, dokładnie wstrząsnąć.
Wszelkie opryski z użyciem sody oczyszczonej przeciwko szkodnikom wykonuje się z użyciem opryskiwacza ręcznego lub na większych powierzchniach za pomocą opryskiwacza plecakowego.
Tak przygotowanymi roztworami sody można także przecierać liście roślin doniczkowych. Dla uzyskania zadowalającego efektu, zabiegi powinnyśmy przeprowadzać kilkakrotnie w odstępach co 3-4 dni.
2.SODA – NA CHOROBY ROŚLIN
Nasze roślinki mogą również zaatakować choroby grzybowe: mączniak prawdziwy, mączniak rzekomy, plamistości liści.
Jakie możemy sporządzić preparat na te szkodniki:
Z mydłem:
Należy 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej i 5 ml szarego mydła dodać do 1 litra ciepłej wody. Wystarczy dokładnie wymieszać i wstrząsnąć.
Wszelkie opryski z użyciem sody oczyszczonej przeciwko szkodnikom wykonuje się z użyciem opryskiwacza ręcznego lub na większych powierzchniach za pomocą opryskiwacza plecakowego.
Istotna informacja! Tłuszcz – w tym przypadku: olej, mydło, płyn do naczyń - dodawany do mieszaniny sody i wody, ma na celu zwiększenie przyczepności preparatu do chorej rośliny.
3.SODA – NA CHWASTY.
Sodę oczyszczoną można stosować jako środek zapobiegawczy na chwasty, które rosną często w szczelinach między płytkami, między kamieniami. Po pozbyciu się chwastów wybrane miejsca zasypuje się sodą oczyszczoną. Zabieg ten w znacznym stopniu ogranicza ich dalszy rozwój.
4.SODA – NA MRÓWKI
Mrówki są bardzo pożytecznymi stworzeniami zamieszkującymi nasz ogród, ale gdy pojawi się ich zdecydowanie za dużo, może stanowić to problem. Tworzone przez nich kopce utrudniają ukorzenienie się roślinom uprawnym, a dodatkowo mrówki zaczynają dostawać się też do pomieszczeń mieszkalnych (dom, altana).
Sposobem na ten problem jest posypywanie miejsc częstego występowania mrówek sodą.