Która litera jest najbardziej szkodliwa? Odpowiedź jest jedna – E. Pod nią kryją się wszelakie chemikalia, mające na celu poprawić jakość spożywanej przez nas żywności. Mogą one służyć do spulchniania, zagęszczania, nadania lepszego smaku i wyglądu wysoko przetworzonym pokarmom.
Nie jest oczywiste, które składniki E szkodzą mniej, a które bardziej. Te, powszechnie stosowane w Polsce, mogą być zakazane w innych krajach. I na odwrót.
Produktom z E stanowcze nie!
Długofalowe działanie na nasze zdrowie większości składników nie zostało przebadane. Nie wiemy także, czy poszczególne składniki, określane jako nieszkodliwe, nie zatruwają organizmu po połączeniu z innymi. Możemy jedynie podejrzewać, że wiele współczesnych chorób cywilizacyjnych jest wywołanych przesyceniem pokramów chemią. Takie schorzenia, jak bóle żołądka, astma, migrena, zapalenie skóry, katar sienny mogą być wywołane lub spotęgowane działaniem związków chemicznych.
Przedstawiamy listę tych składników E, które są wyjątkowo szkodliwe. Udając się do sklepu weź pod uwagę nasze sugestie i nie kupuj produktów z dużą ilością E.
E kolorowo
Zacznijmy od barwników, czyli grupy określanej jako E100.
E 102, czyli tartrazyna. - Występuje ona w esencjach owocowych, napojach i zupach w proszku, sztucznych miodach, musztardach, esencjach owocowych, galaretkach, dżemach i napojach bezalkoholowych.
Prowadzi u chorych na astmę do wystąpienia reakcji alergicznych, dekoncentracji, depresji, nadpobudliwości, bezsenności. Podobno wywołuje połączone z benzoesanami u dzieci ADHD.
E 104 – występuje w cukierkach na kaszel, napojach gazowanych, galaretkach do ciast i lodach, powodując zaczerwienienie, wysypkę, nadpobudliwość u dzieci. Może też prowadzić do wystąpienia nowotworów wątroby. Astmatycy i uczuleni na aspirynę powinni się wystrzegać E 104.
E 110- czyli żółć pomarańczowa. Znajduje zastosowanie w gumach do żucia, żelach, marmoladach, zupach w proszku, musztardach i płatkach zbożowych.
Może powodować nadpobudliwość u dzieci i nowotwory wątroby. Nasila też objawy astmy.
E 122 - zwany azorubiną, występujący w wyrobach z piekarni i cukierni, budyniach, lodach i aromatyzowanych napojach. Jest niebezpieczny dla astmatyków oraz może wywoływać nadpobudliwość.
E 123 – amarant. Znajdziemy go w płatkach zbożowych, kaszach, ciastach w proszku, kawiorze, galaretkach, przetworach z czarnej porzeczki, kolorowych alkoholach i napojach.
Stanowi zagrożenie dla astmatyków, ale też pozostałych osób przez jego potencjalne działanie rakotwórcze.
E 124 – czyli czerwień koszenilowa, występująca w lodach, wyrobach cukierniczych i piekarniczych, deserach, budyniach w proszku, kolorowych napojach alkoholowych.
Szkodzi astmatykom. Oprócz tego może spowodować u dzieci nadpobudliwość.
E 127 – nazywany erytrozyną, dodawany do koktajli wiśniowych i konserwowanych wiśni.
Potrafi prowadzić do dekoncentracji i problemów w nauce. Jest szkodliwy dla mających chorą tarczycę.
E 131 – błękit patentowy, występujący w lodach oraz zabarwionych słodyczach.
Uwalnia histaminę. Jest niebezpieczny szczególnie dla alergików.
E 132 - czyli indygotyn, który jest obecny w lodach, wypiekach, słodyczach, herbatnikach i napojach.
Niebezpieczny ze względu na wywoływanie reakcji alergicznych, nadpobudliwości i prawdopodobieństwo nowotworów.
E 142 – zieleń. Ten kolor może kojarzyć się z naturą, jednak nie w tym przypadku. Stosowany do produkcji kremów, słodyczy i lodów, działa astmatycznie i wywołuje reakcje alergiczne.
E 150 a – E 150 d – czyli karmel obecny w herbatach rozpuszczalnych, słodyczach i alkoholach.
Możesz przez niego mieć problemy żołądkowo – jelitowe, a także nadpobudliwość.
E 151 – nazywany czernią brylantową, a występujący w kawiorze, galaretkach, wyrobach z cukierni.
Powinieneś go omijać szerokim łukiem, jeśli jesteś wrażliwy na salicylany. W jelicie przekształcany w szkodliwe związki.
E 173 – noszący nazwę aluminium, a potrzebny do ozdabiania ciast i tortów.
Możliwe, że wywołuje chorobę Alzheimera, płuc i nerek. Stanowi poważne zagrożenie dla układów: nerwowego, rozrodczego, krwionośnego.
[the_ad id="523"]
E 180 – litorlubina obecna w serach.
Wpływa na występowanie nadpobudliwości , bezsenności, pokrzywki, kataru siennego, problemów z żołądkiem i jelitami, ale też reakcji alergicznych.
E zakonserwowane
Przejdźmy teraz do nie mniej groźnej grupy konserwantów – E 200.
E 210 – czyli kwas benzoesowy oraz benzoesany – E 211, E 212, E 213 – występujące w napojach, sokach owocowych i warzywnych, galaretkach, margarynach, konserwach rybnych, koncentratach pomidorowych.
Jest to składnik wywołujący wysypki, podrażnienia śluzówki żołądka i jelit, reakcje alergiczne. Możliwe, że wywołuje raka, a ponadto niebezpieczny dla uczulonych na aspirynę.
E 214 – czyli ester etylowy kwasu p – hydroksybenzoesowego, a występujący w margarynach, żelatynie spożywczej, warzywach, owocach, pastach do zębów, przetworach rybnych.
Powoduje reakcje alergiczne. Może też odurzać i wywoływać skurcze mięśni.
E 220 - nazywany dwutlentkiem siarki, ale także siarczany – E 221, E 222, E 223, E 224, E 226, E 227, E 228 – występujący we wiórkach kokosowych, suszonych owocach, przyprawach, naturalnych sokach owocowych i koncentratach owocowych, a także w przetworach ziemniaczanych i chrzanie.
Przez te składniki występują reakcje alergiczne, nudności, bóle głowy. Następuje zakłócenie pracy jelit i utrata witaminy B12, a także ataki astmy.
E 230 – bifenyl, E 231 – ortofenylofenol i E 232 – czyli ortofenylofenolan sodu. - Występują one w owocach cytrusowych, jako środki np. przeciw występowaniu grzybów, insektów.
Oddziałują one na reakcje alergiczne i zakłócają czynność skóry.
E 249 – czyli azotyn III potasu, E 249 oraz E 250 – azotyn III sodu – to związki występujące w mięsie, wędlinach i rybach.
Powodują powstawanie chorób nowotworowych, astmy, zapalenia nerek, problemów behawioralnych, zawrotów głowy. Są szkodliwe przy wystąpieniu nadciśnienia. E 250 powoduje, że trudniejszy jest transport tlenu przez krew.
E 251 – czyli azotan V sodu, a także E 252 – określany mianem azotanu V potasu – są obecne w wędlinach, mięsie i serach.
Ich przyjmowanie skutkuje dusznościami, astmą, zapaleniem nerek, zawrotami głowy, sinieniem powłok skórnych i problemami behawioralnymi.
E przeciwutleniacze
Kolejną grupą są wszystkie E 300, czyli przeciwutleniacze.
E 310 - galusan propyl, ale też E 311 – galusan oktylu i E 312 – czyli galusan dodecylu – możemy znaleźć w gumie do żucia i płatkach ziemniaczanych.
Powodują wysypkę i reakcje alergiczne.
E 320 BHA, a także E 321 BH – ich miejsce występowania to ciasta wieloowocowe, ciastka i frytki.
Przez nie możesz mieć wyższy poziom cholesterolu we krwi.
E 335 - winiany sodu oraz E 336 – winiany potasu. - W wyrobach piekarskich i cukierniczych.
One z kolei przeczyszczają.
E emulgatory
[the_ad id="523"]
Przechodzimy do kolejnej grupy E 400, czyli emulgatorów.
E 400 – nazywany kwasem alginowym - występujący w produktach przeznaczonych dla niemowląt, budyniach, marmoladach, galaretkach i dżemach.
Uważać na niego powinny kobiety w ciąży. Obniża poziom minerałów w naszych organizmach.
E 407 – tak zwany karagen – jeśli spożywasz dżemy, galaretki, marmolady, mleka zagęszczone i w proszku, ale też śmietanki pasteryzowane, możesz sie spodziewać w nich obecności tego składnika.
Uwaga! Nie wolno produktów spożywczych z E 407 podawać dzieciom. Owrzodza układ pokarmowy, działa przeczyszczająco, zmniejsza wchłanianie składników mineralnych.
E 450 – sól, przetwory mięsne, chipsy, mleka zagęszczone, cukier puder, zupy oraz herbaty w proszku, sosy, owoce kandyzowane są produktami, w których występuje.
A powoduje, że mniejsza jest przyswajalność żelaza, wapnia i magnezu. Ponadto pogarsza metabolizm i pogłębia osteoporozę.
E 461 – Metyloceluloza – kolejna trucizna występująca w mięsie, rybach i wędlinie.
Powoduje zaparcia, biegunkę i problemy jelitowe.
E mocniejszy smak
Jeśli zdaje się ci, że to wszystko, jesteś w błędzie. Na koniec zostawiliśmy wzmacniacze smaku i preparaty zawierające cukier.
Tak więc grupa 600, czyli wzmacniacze smaku.
E 621 – glutaminian sodu MSG – zatruwający koncentraty spożywcze, dania i zupy w proszku, koncentraty spożywcze, przyprawy, sosy sojowe i sosy w proszku, konserwy i wędliny.
Spożywając te produkty możesz oczekiwać problemów astmatycznych, bólów głowy, pogorszenia wzroku, nudności, bezsenności, otyłości, osłabienia, przyspieszenia akcji serca.
E 622 – glutaminian potasu – występujący w zupach, daniach i sosach w proszku, sosach sojowych, wędlinach, konserwach, koncentratach spożywczych.
Powoduje bóle głowy, nudności, pogarsza wzrok, przyspiesza bicie serca, osłabia organizm.
E 631 – czyli inozydian sodu – powszechnie występujący w zupach, daniach i sosach w proszku, koncentratach spożywczych i sosach sojowych, też w konserwach, wędlinach i produktach z mniejszą zawartością soli.
Uwaga! Nie mogą go przyjmować osoby uskarżające się na kamicę nerkową.
E słodkości
No i preparaty, które od lat są zamiennikiem cukru.
E 951 – czyli aspartam oraz E 954 – sacharyna.
Ta pierwsza może wywołać białaczkę, choroby układu nerwowego, a także raka piersi i płuc. Osoby mające wrażliwy przewód pokarmowy powinny jej unikać.
E 954 ma potencjalne działanie wywołujące nowotwory pęcherza.
Dawniej - zdrowiej
Pokarmy, które spożywamy każdego dnia, są przesycone szkodliwymi związkami. Niektórzy powiedzą " EEE tam, takie czasy". Zauważmy jednak, że ludzie "starej daty" często są "solidniejszej kontrukcji". Za młodu rzadziej imały sie ich choroby. W dużej mierze było to powiązane ze zdrowszym stylem życia. Czy nie warto byłoby żyć zdrowiej? Mamy na to wpływ chociażby zdrowiej się odżywiając, chociaż często wymaga to zakasania rękawów i przygotowania produktów spożywczych własnej produkcji. Zdrowszych i smaczniejszych.