Bóle reumatyczne, mięśni, artretyzm, bóle kręgosłupa, stawów – niestety są to bolesne choroby w starszym wieku. Choć przez styl życia, jaki prowadzimy, już w średnim wieku jesteśmy narażeni na podobne dolegliwości.
Większość biegnie wtedy do apteki po przeciwbólowe specyfiki, głównie tabletki. A to obciąża niepotrzebnie wątrobę, żołądek.
Jednak będąc małą istotą, nieświadomą jeszcze potęgi natury, będąc u babci na wsi widziałam - jak po dniu spędzonym na nogach, czy to w ogrodzie, czy na polu – babcia smaruje kolana jakąś mazią. Wtedy nie wiedziałam co to dokładnie jest. Dopiero po latach przeglądając stare przepisy babci natrafiłam na tajemniczą maść (właściwie tylko składniki, i nie było sposobu wykonania), i jak się okazało, to było to mazidło, którego wtedy używała.
Wertując książki, znalazłam przepis Pana Zbigniewa T. Nowaka na: „Rozgrzewający balsam ze smalcu gęsiego z wiązówką”:
„Przepis, przegotowanie i stosowanie według Zbigniewa T. Nowaka.
Składniki:
1 szklanka mocno rozdrobnionych kwiatów wiązówki błotnej,
pół szklanki wykruszonych z kwiatostanów samych kwiatów bzu czarnego,
1 i pół szklanki smalcu gęsiego
Przygotowanie :
Świeżo ususzone (najlepiej) kwiaty wiązówki błotnej bzu czarnego wsypać od słoika, zalać je rozpuszczonym smalcem gęsim i wstawić do niewielkiego garnka z wodą - na jego dnie ułożyć wcześniej ściereczkę złożoną w kilka warstw. Doprowadzić na wolnym ogniu do wrzenia, ciągłe delikatnie mieszając składniki w słoiku drewnianą łyżką. Gotować około 10-12 minut. Zdjąć z ognia i odstawić garnek na noc. Na drugi dzień delikatnie rozpuścić smalec, odcedzić, wycisnąć mocno resztki kwiatów i zlać do dobrze wyparzonego niewielkiego słoika lub do szklanych pojemniczków po zużytych kremach. Balsam przechowywać w lodówce.
Stosowanie:
Uzyskanego w ten sposób specyfiku używamy w miarę potrzeby do masażu obolałych miejsc, np. stawów, kręgosłupa lub mięśni. W ostrych i nawracających bólach stosujemy go nawet kilka razy dziennie - ostatni zabieg tuż przed położeniem się do ciepłego łóżka.
Pożytek dla zdrowia:
Balsam tek uchodzi za niezwykle skuteczny specyfik, którego warto używać w bólach różnego pochodzenia, - mięśni, reumatycznych, artretycznych, kręgosłupa, stawów. Dobrze rozgrzewa, oddala lub łagodzi objawy bólu, działa poza tym przeciwzapalnie, pomaga w normalnym poruszaniu się, ponieważ usuwa sztywność stawów. Likwiduje także obrzęki.”
DLACZEGO SMALEC?
Dawniej, na wsiach często obok kur biegały beztrosko gęsi. Mięsko do zjedzenia, pióra na poduszki, jajka, ale też tłuszczyk do przetopienia na smalec.
Takim sposobem nasi przodkowie się leczyli. Stare ludowe metody.
Dziś, gdy chemia jest wszędzie, staramy się w jakiś sposób powrócić do tych starych dobrych metod.
Właściwości smalcu:
- wykorzystywana do smarowania klatki piersiowej w trakcie przeziębienia, uporczywego kaszlu,
- mleko ugotowane ze smalcem, miodem i czosnkiem – wspomaga cały układ oddechowy obciążony chorobą,
- oczywiście w kuchni: czy to do smażenia potraw, czy to z cebulką i przyprawami do smarowania kanapek,
- do smarowania pleców, stawów – właściwości rozgrzewające.
DLACZEGO WIĄZÓWKA? – naturalna aspiryna
- inne nazwy: tawuła błotna, tawuła łąkowa, kozia broda, kropidło błotne,
- wiązówka błotna zawiera: spireinę, salicynę, monotropinozyd, olejek eteryczny, wanilinię, aldechyd salicylowy, salicylan metylu, heliotropinę, garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne i sole mineralne,
- wiązówka błotna ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, dzięki temu w naturalny sposób ma silną przewagę nad syntetycznymi lekami (polopiryna czy aspiryna) – nie powoduje skutków ubocznych: owrzodzenie żołądka, krwawień z przewodu pokarmowego,
- wiązówkę błotną stosuje się w uporczywych bólach pochodzenia artretycznego, reumatyzmie, ze stanami zwyrodnieniowymi kręgosłupa,
- sporządzona z ziela wiązówki herbatka, wspomaga również organizmu w pozbywaniu się złogów kwasu moczowego, który powoduje ból i stany zapalne, jak również poprawia pracę nerek, dróg moczowych i wątroby, ułatwia zasypianie oraz wykazuje działanie przeciwzakrzepowe.