Gdy trwała zimna wojna, naukowcy radzieccy prowadzili badania nad rośliną określaną jako różeniec górski lub arktyczny korzeń. Wprawdzie wykorzystywano ją w lecznictwie w dawnej medycynie Chin i Rosji, jednakże dwudzieste stulecie przyniosło potwierdzenie przypuszczeń, że różeniec (Rhodiola rosea) jest rośliną o cudownych właściwościach.
Adaptogen
Różeniec jest jednym z adaptogenów, czyli lekarstw ziołowych, mających zastosowanie podczas stanów niepokoju czy wyczerpania. Adaptogeny zwiększają odporność organizmu na różnego rodzaju trudne i stresujące sytuacje, pojawiające się w życiu każdego człowieka. Pojęcie zostało zaproponowane przez rosyjskiego uczonego, doktora Mikołaja Lazarewa. Według naukowca powoduje on tylko minimalne zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu. Ponadto nie może wykazywać specyficznego działania; może jedynie uodpornić organizm. Kolejną cechą takiego leku ziołowego jest normalizacja i podniesienie sprawności poszczególnych funkcji ludzkiego organizmu. Nie może też wykazywać działań niepożądanych. Adaptogenem jest oprócz różeńca górskiego także żeń-szeń. Różeniec ma jednak przewagę nad korzeniem żeń-szenia – jego działanie jest szybciej odczuwalne przez organizm.
Od legend, do faktów
Arktyczny korzeń można znaleźć na dużych wysokościach. Do bytowania potrzebuje piaszczystego, suchego podłoża. Porasta arktyczne rejony Europy oraz Syberii, Kanady i na Alasce.
O tym korzeniu krążyły kiedyś legendy. Na Syberię przybywały wyprawy z Rosji, Chin, Mongolii i krajów skandynawskich, aby zdobyć roślinę. Według wierzeń Rhodiola rosea miała zapewnić stuletnie życie wszystkim, którzy pili sporządzoną z niej herbatę. Odchodząc od legend, zaznaczmy, że różeniec był ziołem faworyzowanym przez Karola Linneusza, szwedzkiego przyrodnika a jednocześnie lekarza, profesora Uniwersytetu w Uppsali. To on nadał tej roślinie w osiemnastym wieku nazwę Rhodiola rosea.
Stres
Od czasów Linneusza i wypraw syberyjskich upłynęło wiele lat. Nadal jednak ludzie potrzebują różeńca do łagodzenia objawów stresu. Jest on bowiem zgubny dla zdrowia i życia, a wpisany w naszą cywilizację. Rhodiola rosea równoważy układ współczulny, odpowiedzialny za przygotowanie energii do walki lub ucieczki w sytuacjach kryzysowych. Równoważy też układ przywspółczulny, odpowiadający za regenerację energii i przywracający organizmowi odprężenie. To stres dnia codziennego prowadzi do tego, że oba układy działają niesymetrycznie. Odczuwamy to jako zmęczenie i przygnębienie. Taki stan może prowadzić do pojawienia się depresji. Różeniec sprawia, że powraca równowaga organizmu na tych polach.
Różeniec wpływa na neuroprzekaźniki (serotoninę, noradrenalinę), naturalne opioidy (beta-endorfiny). Działanie rodhioli jest szczególnie ważne dla układu nerwowego. Według przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych badań, przywraca właściwości uzdrawiające układu nerwowego. Poprawia się pamięć i zdolności poznawcze. Mózg podczas zażywania różeńca jest w stanie długi czas prawidłowo funkcjonować bez odpoczynku. Różeniec górski pomaga też zwiększyć uwagę, utrzymując ją przez wiele godzin.
Obciążenia fizyczne
Arktyczny korzeń przychodzi także z pomocą osobom podlegającym różnego rodzaju obciążeniom fizycznym. Doceniają go osoby uprawiające sport, czy wykonujące ciężką pracę. Według badań nad rhodiolą, okazało się, że jest ona w stanie poprawić również wytrzymałość fizyczną ludzkiego organizmu. Staje się on odporny na duży wysiłek i powtarzalne czynności.
Omawiane zioło może zapobiec wystąpieniu choroby Alzheimera. Kluczowa w procesie ochrony przed tą groźną przypadłością jest substancja nosząca nazwę salidrozyd. Pełni ona funkcję ochronną neuronów przed stresem oksydacyjnym oraz śmiercią komórek. Śmierć komórek bowiem jest podłożem chorób neurodegeneracyjnych.
Słowo na koniec
Współczesny świat pędzi, a my coraz częściej wraz z nim. Pojawiają się choroby z tym związane, z którymi nie zawsze dobrze sobie radzi medycyna. Czasem warto czerpać z dziedzictwa naszych przodków, ponieważ wiedza z przeszłości skutecznie rozwiązuje problemy przyszłości. Tak też jest z różeńcem.