Choroby zatok są częstym problemem w czasie jesieni i zimy. Ból, szczególnie przy pochylaniu się, może skutecznie uprzykrzyć życie wielu z nas. Pamiętajmy, że zatoki można leczyć na różne sposoby. Medycyna proponuje lekarstwa pomagające pozbyć się problemu. My jednak chcielibyśmy cię przekonać do tradycyjnych metod leczenia, opartych na ziołach.
Przedstawiamy top 5 domowych sposobów radzenia sobie z zapaleniem zatok.
Sposób pierwszy:
Rozgnieć czosnek lub rozkrój cebulę. Możesz wdychać ulatniające się z nich opary. W przypadku pojawienia się łzawienia lub jeśli zapach okaże się zbyt drażniący, powinno się zaprzestać stosowania tej metody.
Sposób drugi:
Miska z gorącą wodą i ręcznik. Możesz się zdziwić jak bardzo mogą okazać się pomocne przy zapaleniu zatak. Wdychaj parę wodną z dodatkiem zapachu ziół lub olejków eterycznych. Tym sposobem pozbędziesz się bólu głowy i rozrzedzisz wydzielinę.
W przypadku pojawienia się bólu u nasady nosa, wykonać można inhalację z roztworem soli. Aby przygotować się do takiej inhalacji, w misce gorącej wody (2 litry) rozpuść od czterech do sześciu łyżek soli morskiej lub kuchennej.
W przypadku pojawienia sie kataru, warto zastanowić sie nad zastosowaniem do inhalacji ziół rozkurczowych. Są wśród nich skrzyp polny, szałwia, rumianek, tymianek i mięta pieprzowa. Dodaj olejek eteryczny.
W misce przygotuj 1 litr gorącej wody, do której dodaj 50 gramów jednego z wyżej wymienionych ziół. Wdychaj taką mieszankę około 10 minut.
Inhalacje należy stosować przez siedem dni. Skrupulatnie nie opuszczając żadnego z nich. Pamiętaj jednak, że jeśli masz cerę naczynkową, nie możesz stosować tego zabiegu.
Sposób trzeci:
Możesz też stosować przyprawy ziołowe. Np. Herbata z imbirem lub cynamonem oczyści górne drogi oddechowe. Skuteczne w twoim przypadku może się okazać wdychanie oparów świeżo startego chrzanu.
Sposób czwarty:
Trzy łyżki stołowe wysuszonego skrzypu błotnego dodaj do jednego litra wody i gotuj dwadzieścia minut na lekkim ogniu. Potem pozostaw jeszcze około godziny do naciągniącia. W tak przygotowanej mieszance namocz lniany kompres, na który połóż folię, a na nią ręcznik lub koc. Przykładaj kompres do bolącego miejsca. Pamiętaj, żeby namaczać okłady gdy będą wysychały. Skrzyp błotny możesz zbierać w maju i czerwcu.
Sposób piąty:
Jest to sposób nie dla wszystkich. Warto przy jego wypróbowaniu uzbroić się w cierpliwość. Chodzi o nalewkę. W tym celu posiekaj dziesięć ząbków czosnku, zmieszaj z garścią wysuszonych kwiatów dziewanny. Zalej szklanką spirytusu i pozostaw w słoiku na dwa, do trzech tygodni w ciemnym i chłodnym miejscu. Po zalecanym czasie przecedź i przelej do butelek. Po pięciu miesiącach będziesz miał nalewkę. Pij ją trzy razy dziennie.
Ziele zamiast antybiotyku
Przedstawiliśmy pięć sposobów na przywrócenie zdrowia zatokom. Warto zastosować przynajmniej niektóre z nich, jako alternatywę dla antybiotyków. Życzymy zdrowia.