Ósmy cud świata?
Jest znany człowiekowi od pięciu tysięcy lat. Obiekt namalowany we wnętrzu piramidy Cheopsa. Zaistniał na tablicach piramidy w Gizie. Ponoć niewolnikom dawano go, by mieli siłę do katorżniczej pracy i nie imały się ich choroby. Także w pałacu Knossos i innych budowlach starożytności, odkryto malowidła go przedstawiające. W okresie średniowiecza żniwiarze pili wino, ale też miód pitny do którego dodawano ten właśnie składnik. Czosnek.
Niegdyś sporządzono listę siedmiu cudów świata. Trafiły na nią antyczne budowle, charakteryzujące się ponadczasowym pięknem, wielkością oraz kunsztem architektonicznym. Przy wznoszeniu części z nich, budowniczym towarzyszył czosnek. Wprawdzie nie jest ósmym cudem świata, lecz dla wielu z nas z pewnością jego działanie jest cudowne.
Rozłożyć roślinę
Z czego składa się owa lecznicza roślina? Rozłóżmy ją na czynniki. W sześćdziesięciu procentach złożona jest z wody. Natomiast trzydzieści trzy procent stanowią węglowodany. Poza tym znajdują się w niej olejki eteryczne, a także organiczne związki siarkowe. Zawiera też witaminy z grupy B, C, flawonoidy, potas, żelazo oraz magnez.
Charakterystyczny, nietolerowany przez wielu zapach, ma czosnek w wyniku zmiażdżenia, w wyniku przejścia alliny w allicynę. Oprócz charakterystycznej woni, w wyniku opisanego przejścia, pojawiają się też właściwości lecznicze czosnku. Wprawdzie nie zabija wampirów, lecz w ciągu trzech minut potrafi zniszczyć kolonię bakterii. Zaobserwowano to w warunkach in vitro.
Właściwości czosnku
1) Obniża poziom złego cholesterolu we krwi,
2) wzmacnia układ odpornościowy,
3) zabija bakterie,
4) chroni przed chorobami serca,
5) dzięki niemu główne i peryferyjne tętnice nie starzeją się i nie zatykają,
6) obniża ciśnienie krwi,
7) rozrzedza krew, zmniejszając ryzyko zakrzepów prowadzących do zawałów i udarów,
8) działa przeciwzapalnie,
9) stanowi naturalny antybiotyk,
10) pomocny przy wystąpieniu zaburzeń układu nerwowego,
11) wspomaga unicestwianie komórek guza mózgu – glejaka.
Na przeziębienie i grypę
Jednym z jego dobroczynnych działań doceniamy jesienią i zimą, gdy dopada nas przeziębienie lub grypa. Aby pozbyć się schorzenia, należy jeść każdego dnia dwa lub trzy ząbki surowego czosnku. Niewskazane jest spożywanie większych ilości, ze względu na możliwość podrażnienia wątroby oraz błony śluzowej układu pokarmowego i wystąpienia wzdęć.
Przeciw nowotworom
Czosnek zwalcza różne bakterie umiejscowione w żołądku, a przyczyniające się do powstawania raka tego narządu. Regularne spożywanie omawianego warzywa, zmniejsza szanse na wystąpienia raka żołądka, jelita grubego i okrężnicy. To dzięki przeciwutleniaczom, hamującym karcinogenezę oraz pobudzających organizm do zwalczania komórek nowotworowych.
Na ból ucha
Jednym z mniej znanych zastosowań czosnku, jest zwalczanie bólu uszu. Wystarczy włożyć ząbek czosnku na kilka godzin do bolącego ucha, aby przekonać się o jego leczniczych właściwościach. Należy przy tym pamiętać, by owinąć go w gazę i umiejscowić tak, aby nie wpadł do przewodu słuchowego. Można też wycisnąć sok i zwilżyć nim gazę, a nastęnie umieścić w chorym uchu. Ale nie tylko na wyżej wymienione dolegliwości działa ta roślina. Niebagatelną rolę odgrywa w pielęgnowaniu urody.
Lustereczko, powiedz przecie,
że czosnek odmładza najlepiej na świecie. Opóźnia bowiem procesy starzenia, dzięki zawartości antyutleniaczy. Duża ich ilość zwalcza wolne rodniki. Zahamowuje także powstawanie nowych. Czosnek dobrze działa na naczynka krwionośne, poprawiając krążenie. Warto zaznaczyć, że obmywanie wodą, w której moczono zmiażdżone ząbki czosnku, usuwa zmiany grzybicze i wypryski.
Nie każdego „lubi” czosnek
Są osoby, które nie powinny jeść czosnku. Umiar muszą zachować kobiety będące w ciąży. Z pewnością nie zaleca się go paniom karmiącym piersią, które nie jadły czosnku będąc w ciąży. Jego zapach może być obecny w mleku. To skutecznie zniechęci dziecko do ssania piersi. Dzieje się tak dlatego, bo dziecko w okresie płodowym nie przyzwyczaiło się do zapachu czosnku.
Czosnku nie powinny spożywać też osoby mające problemy, przejawiające się ostrym, przewlekłym nieżytem żołądka i jelit.
Uważać na czosnek powinni również pacjenci z cukrzycą. Chodzi o osoby z hipoglikemią. Jeśli stosujesz insulinę w zastrzykach, powinieneś zasięgnąć opinii diabetologa.
Zamiast garści tabletek
Jak już wspomnieliśmy, czosnek jest stosowany od tysiącleci. Stosujmy go i my, bazując na mądrości przodków. Możemy wprawdzie stosować tabletki i preparaty dostępne w aptekach, lecz żadne pigułki nie mają walorów smakowych jakie posiada czosnek.