Mydło z Aleppo wytwarzane na bazie oleju z wawrzynu i oliwy z oliwek, jest znane od 2000 lat, i nie ma przesłanek do tego aby produkcja została zaprzestana. Nawet kilka lat temu trwająca wojna w Syria nie była przeszkodą do kontynuowania produkcji. Dzieje się tak, ponieważ Aleppo jest bardzo dużym miastem i nie na całym obszarze trwają walki. Ocalałe manufaktury nadal prowadzą produkcję. Inną kwestią jest problem ze sprowadzeniem do Polski tych produktów.
Inne nazwy mydła: mydłem ghar, szarym mydłem syryjskim, Savon d’Alep, mydłem Alep, mydłem laurowym. Często używane jest określenie „matki wszystkich mydeł”.
Sekret jej składu i dokładnej produkcji, jest oparty o wielowiekową, przekazywaną z pokolenia na pokolenie recepturę. W Polsce jest znane już od jakiegoś czasu i jego popularność stale wzrasta.
10 RZECZY, KTÓRYCH NIE WIEDZIAŁEŚ O MYDLE Z ALEPPO:
1) Przez wieki jego receptura nie zmieniła się.
2) Ma naturalny, roślinny skład (oliwa z oliwek, olej laurowy, zasada sodowa i woda).
3) Na opakowaniu producent podaje ilość oleju laurowego zawartego w kostce. Wraz ze zwiększeniem jego zawartości, rośnie też oddziaływanie antybakteryjne. Procent zawartości tego składnika wpływa również na cenę mydła. Im więcej tego oleju laurowego, tym cena jest wyższa.
4) Mydło dojrzewa dziewięć miesięcy w warunkach pustynnych.
5) Jest niezwykle twarde (dzieje się tak za sprawą długiego dojrzewania).
6) Używając go widzimy, że na zewnątrz ma kolor piasku pustyni. Jego wnętrze jest zielone.
7) Przygotowuje się na ogniu, w kotłach parowych.
8) Każda kostka wystarcza na ok. trzy miesiące użytkowania.
9) Te mydło wrzucone do wody, utrzymuje się na jej powierzchni (inne opadają na dno).
10) Do jego wyprodukowania nie używa się dodatków syntetycznych.
Właściwości mydła z Aleppo
- oczyszcza skórę, odblokowuje pory, zmniejsza liczbę zaskórników i pryszczy,
- reguluje produkcję sebum,
- pomaga pozbyć się łupieżu,
- zmiękcza skórę i sprawia, że staje się bardziej gładka,
- przyspiesza gojenie się ranek i pęknięć
- niweluje stany zapalne skóry,
- działa antyseptycznie,
- niweluje stany zapalne skóry,
- wspomaga skórę w leczeniu egzemy, łuszczycy, trądziku, atopowego zapalenia skóry.
Jak wygląda proces produkcji?
Proces produkcji jest rozłożony w długim czasie, trwa kilka miesięcy. Najdłużej trwa proces suszenia kostek. Modło jest wytwarzane ręcznie, w oparciu o tradycyjne receptury.
Oryginalny produkt zawiera w swoim składzie:
- oliwę z oliwek,
- olej laurowy (olej z jagód wawrzynu),
- wodę,
- tzw. ług sodowy pozyskiwany z soli morskiej
Brak jest żadnych konserwantów, barwników, substancji aromatyzujących oraz składników chemicznych.
Zbiór oliwek przypada na przełom listopada i grudnia, kiedy oliwki są już dojrzałe, ale jeszcze zielone, a kończy w marcu, kiedy oliwki osiągają kolor ciemnobrązowy i są bardzo dojrzałe – wtedy to rozpoczyna się produkcja mydła. W pierwszej kolejności oliwę z oliwek miesza się z ługiem sodowym i tę mydlaną mieszankę gotuje się przez parę dni w wielkich kotłach. Przed końcem zmydlania dodaje się olej laurowy. Ług zostaje spuszczony z kotła, a tak powstałą miksturę tak długo opłukuje się wodą, aż ług całkowicie zniknie. By woda w pełni odparowała, a masa przestygła, zostawia się ją na noc.
W celu nadania kształtu dla mydła, masę rozprowadza się arkuszach papieru i pozostawia do utwardzenia, a następnie kroi na małe kawałki i oznacza pieczątką producenta.
Zielone kostki są układane w wysokie stosy, ale z pozostawieniem odstępów między kostkami, zapewni to odpowiednią cyrkulację powietrza i szybsze schnięcie.
Tak przygotowane kostki mydła pozostawia się na 9-12 miesięcy, kostki schnął, twardnieją, ich powierzchnia zmienia kolor na piaskowy, ale wnętrze pozostaje zielone. Im większa powierzchnia piaskowa, znaczy że mydło jest długo leżakujące, i przez to bardziej wartościowe.
Suche mydło - dobre mydło
Wybierając mydło z Aleppo należy zwrócić uwagę na jego kolor i wagę. Im na zewnątrz jest bardziej piaskowy, tym dłużej było suszone i ma większą wartość odżywczą dla naszej skóry. Jeśli kolor na zewnątrz kostki jest zielonkawy, tym krócej była suszona.
Z jakością mydła wiąże się jeden czynnik - waga kostki mydła. Klienci często popełniają błąd wybierając te cięższe. Jeśli zależy nam na wysokiej jakości, wybierajmy lżejsze kostki. Waga mydła jest związana także z okresem suszenia, któremu poddaje się produkt - im bardziej suche, tym ma większą wartość.
Jakie mydło kupić?
Do kupienia są oliwkowo – laurowe mydła Aleppo zawartością olejku laurowego: 10%, 30% i 40%.
Wybierając mydło musimy kierować się stanem naszej skóry. Dla kogo, jakie mydło będzie dobre?
Mydło z Aleppo 10% - wskazane dla osób ze skórą zdrową i tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z Aleppo. Takie mydło będzie szczególnie delikatne. Wskazania: skóra sucha, wrażliwa, ale również dla skóry dzieci i niemowląt. Nawet niewielka ilość oleju laurowego sprawi, że skóra będzie nawilżona.
Mydło z Aleppo 30% - tutaj zawartość olejku laurowego wynosi 30% i jest to mydło uniwersalne, dobre dla każdego rodzaju skóry. Mydło z taką zawartością olejku jest traktowane jako preparat leczniczy. Bardzo dobrze nawilża skórę, oczyszcza, niweluje świąd, chroni skórę przed bakteriami bez niepotrzebnego ryzyka przesuszenia.
Mydło z Aleppo 40% - wskazane dla skóry z problemami typu: wypryski, trądzik, egzema, łuszczyca. Takie mydło ma silne właściwości antybakteryjne, łagodzące i nawilżające, a także przyspiesza proces regeneracji skóry przy otarciach naskórka. Gry uda nam się „zaleczyć” skórę mydłek z wyższym składem olejku laurowego, możemy z powodzeniem wrócić do stosowania mydła o niższej zawartości olejku laurowego.
Produkty powiązane
Super sprawa . Polecam