NIEPOKALANEK – KOBIECE ZIOŁO, ALE NIE TYLKO

NIEPOKALANEK – KOBIECE ZIOŁO, ALE NIE TYLKO

Takie zioło jak niepokalanek mnisi (Vitex agnus-castus L., niepokalanek pospolity, niepokalanek zwyczajny) powinna mieć w domu chyba każda kobieta, u której choć raz wystąpiły problemy hormonalne (również zespół napięcia przedmiesiączkowego). Zioło reguluje całą gospodarkę hormonalną, wpływa na złagodzenie przykrych objawów napięcia przedmiesiączkowego, wpływa na uregulowanie cyklu miesiączkowego, wspomaga w okresie menopauzy, działa łagodząco na zmiany trądzikowe.

SKĄD WYWODZI SIĘ NIEPOKALANEK?

 

Nazwa tego tajemniczego zioła wywodzi się z rejonów Morza Śródziemnego i Azji, z którego się wywodzi. W Polsce uprawa tego zioła jest bardzo trudna, ponieważ panują u nas niskie temperatury.

Niezwykłe właściwości ziela niepokalanka były znane już w starożytności. Przez długi czas jednak nikt się nim nie interesowała, popadł w zapomnienie. Jednak od kilku lat zioło – jego właściwości – wraca do łask. Jest wykorzystywane do wspomagania leczenia wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Niepokalanek jest stosowany głównie przez kobiety. „Zioło kobiece”; „zioło na dolegliwości kobiece” – tak jest powszechnie nazywane.

Już w Średniowieczu był uważany za kobiece zioło, był wykorzystywany w łagodzeniu oraz leczeniu kobiecych dolegliwości. Był symbolem niewinności, cnotliwości.

Jest również uprawiany jako roślina ozdobna, ze względu na kolor kwiatów.

Sproszkowane nasiona niepokalanka zwykłego stosowali już mnisi w klasztorach. Proszek był używany jako środek obniżający libido. Łacińska nazwa niepokalanka Vitex agnus-casus wywodzi się właśnie od słowa „agnos” co znaczy „cnotliwy”.

MORFOLOGIA NIEPOKALANKA POSPOLITEGO

Zioło niepokalanka należy do rodziny roślin werbenowatych. Krzewy dorastają nawet do 5 metrów.

W Polsce niepokalanek jest trudny do hodowli, ze względu na klimat u nas panujący. Jest możliwa uprawa niepokalanka w przydomowych ogródkach, ale nie osiąga on już tak imponujących rozmiarów jak w ciepłym klimacie, w swoich naturalnych warunkach.

Niepokalanek mnisi wyróżnia się pięknymi nie kwiatami w odcieniu błękitu, jego owoce są pachnące – przez mnichów są nazywane pieprzem mnisim.

W ziołolecznictwie wykorzystywany jest owoc niepokalanka zwykłego. Zawiera olejki eteryczne, irydoidy glikozydowe, flawonoidy, diterpeny oraz kwasy tłuszczowe. Jednak najważniejszym składnikiem niepokalanka zwykłego są diterpeny. Dokładne badania nad ziołem niepokalanka dowiodły, że zawarte w owocach rośliny substancje czynne wiążą się z receptorami dopaminergicznymi D2, które zlokalizowane są w przysadce mózgowej oraz podwzgórzu. W efekcie doprowadza to do produkcji mniejszej ilości hormonu (prolaktyny), odpowiedzialnej za nieprzyjemne objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PSM), takie jak: ogólna drażliwość, zmęczenie, bóle głowy, tkliwość piersi, bóle pleców i kręgosłupa, napady gorąca, zaburzenia ogólnej koncentracji, zaburzenia nastroju. To są tylko niektóre z objawów, chociaż każda kobieta, czy to mała nastoletnia, czy dorosła odczuwa PSM na swój sposób.

CZY WIESZ, JAKIE DZIAŁANIE WYKAZUJE ZIOŁO NIEPOKALANKA POSPOLITEGO?

Przede wszystkim zioło niepokalanka mnisiego wpływa pozytywnie na uregulowanie pracy układu hormonalnego kobiet, a mianowicie:

  1. Łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PSM): ogólna drażliwość, zmęczenie, bóle głowy, tkliwość piersi, bóle pleców i kręgosłupa, napady gorąca, zaburzenia ogólnej koncentracji, zaburzenia nastroju;
  2. Reguluje cykl miesiączkowy;
  3. Łagodzi bolesność piersi;
  4. Łagodzi objawy towarzyszące menopauzie;
  5. Zapobiega powstawaniu zmian zwłóknieniowych piersi;
  6. Jest pomocny w leczeniu zapalenia błony śluzowej macicy – endometriozę;
  7. Wpływa na owulację – w przypadku osób starających się o zajście w ciążę – wytwarzanie całka żółtego oraz produkcję progesteronu.

Jednak niepokalanek zwykły znajduje także inne zastosowania:

  1. Działa moczopędnie – jest stosowany w celu zmniejszenia obrzęków, głównie w terapiach oczyszczających organizm, podczas procesu odchudzania;
  2. Działa przeciwgorączkowo, napotnie, odkażająco, przeciwgrzybiczo, przeciwdepresyjnie, uspokajająco, antyseptycznie, żółciopędnie;

CZY TO ZIOŁO POTRZEBNE MĘŻCZYZNOM?

Zdecydowanie tak!

Niepokalanek mnisi wpływa pozytywnie na męską gospodarkę hormonalną. Wpływa na syntezę oraz uwalnianie testosteronu, co skutkuje w procesie produkcji plemników. Przeprowadzone badania nad niepokalankiem mnisim dowodzą, że działa przeciwnowotworowo w obrębie prostaty (gruczołu krokowego).

JAKIE SĄ PRZECIWWSKAZANIA DO STOSOWANIA NIEPOKALANKA MNISIEGO?

  1. Zioło niepokalanka mnisiego nie powinno być stosowane przez kobiety, które maja problem nowotworowy piersi.
  2. Osoby z niedoborem prolaktyny, anemia, uczulenia na niepokalanek.
  3. Osoby stosujące leki przeciwdopaminowe oraz kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną – niepokalanek wpływa na zakłócenie działania tych środków.

JAK WYGLĄDA W PRAKTYCE SUPLEMENTACJA NIEPOKALANKA MNISIEGO?

Zioło niepokalanka zwykłego możemy stosować w postaci naparu (owoce możemy spożywać bezpośrednio, popijając wodą).

Sporządzając napar, należy łyżkę liści albo owoców (świeżych lub sproszkowanych) zalać 200 ml wrzątku, a następnie zostawić pod przykryciem na ok. 20 minut. W ten sposób sporządzony napar pijemy po pół szklanki 4 razy dziennie. Tak przygotowany napar na posmak pieprzu. Należy pamiętać o tym, że przeprowadzona kuracja (w tym przypadku dotycząca układu hormonalnego) może trwać nawet kilka miesięcy, jej działanie nie jest widoczne niestety od razu. Ważna jest również regularność stosowania.

Jednak jeśli chodzi o leczenie takich schorzeń jak: infekcje górnych dróg oddechowych, zaburzenia krążenia limfy – nawet krótkotrwałe spożywanie naparów przynosi szybkie efekty, skraca się czas powrotu do zdrowia.

Produkty powiązane

owoc niepokalanka mielony 100g

czerwona koniczyna 100kaps

Colamina 1000+D3, 120 kapsułek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *