W zasadzie od najważniejszego trzeba zacząć, antybiotyki stosuje się (TAK) w infekcjach wywołanych przez bakterie, NIE stosuje się natomiast w infekcjach wirusowych (zasada jest taka, że po prostu nie działa na wirusy).
Antybiotyk TAK – bakterie!
Antybiotyk NIE – wirusy!
Jednak od zasad są odstępstwa, gdyż zdarza się że w przebiegu choroby wywołanej przez wirusy stosowane są antybiotyki.
W JAKI SPOSÓB DZIAŁAJĄ ANTYBIOTYKI NA NASZ ORGANIZM?
Antybiotyk, to połączenie słów: anti – przeciw, bios – życie. Pierwszy antybiotyk, jaki „wynaleziono” to penicylina. Odkrycia tego dokonał Aleksander Fleming. Prowadzono w tym temacie przez całe lata badania. Ostatecznie odkryto, że penicylina, a także inne antybiotyki, działają hamująco na procesy niezbędne dla funkcjonowania komórek bakteryjnych.
Dlaczego antybiotyki nie działają na wirusy?
Jest podstawowa różnica między bakteriami i wirusami.
Bakterie potrafią same funkcjonować poza organizmem ludzkim – same potrafią się dzielić i namnażać. Nasz organizm jest jednak dla nich odpowiednim siedliskiem, ma ja w nim stałą temperaturę, składniki odżywcze.
Wirusy natomiast są tylko cząsteczkami. Ich skład ogranicza się do białka i kwasów nukleinowych, aby „przeżyć” musza wniknąć do wnętrza komórek przykładowo zwierzęcych. Wirusy po „wtargnięciu” do komórek organizmu mieszają się z ich materiałem genetycznym, zmuszając je do produkcji cząstek potomnych. Dlatego w przypadku wirusów, antybiotyk nie ma więc „celu” na który mógłby działać, wirusy same nie namnażają się.
JAK LECZYMY INFEKCJE WIRUSOWE?
Gdy tylko poczujemy pierwsze symptomy przeziębienia, sięgamy po preparaty wzmacniające, przeciwbólowe, suplementujemy witaminy i minerały, nawilżamy (WAŻNE!) śluzówkę jamy nosowej, gdyż to jest przedsionek dla wirusów. To właśnie śluzówka naszych dróg oddechowych jest miejscem wnikania wirusa. Zdrowa i dostatecznie nawilżona błona śluzowa nosa stanowi barierę chroniącą przed atakami wirusów.
NATURA A ANTYBIOTYKI?
Antybiotyki pomagają ludziom już od 1928 r, pierwszym z nich była penicylina, która zmieniła losy świata, uratowała ludzi przed kiłą, dżumą czy kiłą.
Aczkolwiek w dzisiejszych czasach są zbyt często przepisywane przez lekarzy bez potrzeby np. na przeziębienie czy grypę. Nie każdy jednak wie, że antybiotyki tego nie wyleczą, ponieważ zostały stworzone tylko i wyłącznie aby zwalczać infekcje bakteryjne, a nie wirusowe. Wystarczy sięgnąć po dobrodziejstwa natury, odpoczywać aby wyleczyć wirusy.
Do spożycia antybiotyków dochodzi nawet podczas jedzenia mięsa, jajek, nabiału, ponieważ większość zwierząt hodowlanych każdego dnia otrzymuje antybiotyki wraz z karmą.
Po przyjęciu antybiotyku równowaga naszej flory bakteryjnej jest zakłócona, namnażają się szkodliwe mikroorganizmy i zmniejsza się nasza odporność na inne choroby. Dlatego bardzo ważne jest aby stosować mieszankę ziół na naprawę szkód po antybiotykach.
ZIOŁA, KTÓRYCH POTRZEBUJEMY DO MIESZANKI ZIOŁOWEJ NA NAPRAWE SZKÓD PO ANTYBIOTYKACH:
Korzeń mniszka lekarskiego 50g
JAK PRZYRZĄDZIĆ MIESZANKĘ ZIOŁOWĄ NA NAPRAWĘ SZKÓD PO ANTYBIOTYKACH?
Zioła mieszamy i przechowujemy w papierowej torbie. Przygotowujemy odwar z 2 łyżek ziół i 5/ szklanek wody. Mieszankę pić 3 razy dziennie po szklance przed posiłkiem przez cały miesiąc.
TYLKO CZY NAPRAWDE WARTO PIĆ TAKA MIESZANKĘ?
Jeżeli rzeczywiście istnieje potrzeba aby przyjąć antybiotyk, jego kurację należy uzupełnić witaminami z grupy B, kiszonkami i ciemno zielonymi warzywami bogatymi w chlorofil.
Mieszankę ziołową na naprawę szkód po antybiotykach zaczynamy spożywać po skończonej kuracji antybiotykami.