Malwa była i jest nadal spotykaną rośliną w ogrodach. Wokół domów, czy przydrożnych krzyży na wsiach często było można ją spotkać. Tradycyjnie sadzi się malwy przy płotach.
O ile jej kwiat występuje w kilku pięknych kolorach (białe, bladoróżowe, ciemnoróżowe, czerwone, ciemnofioletowe), to w ziołolecznictwie najcenniejsza jest malwa czarna Nigra.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Inne nazwy: Prawoślaz czarny, Rajska róża, Ślaz czarny, Topolówka, Malwa różowa Nigra, Alcea rosea Nigra, Czarna róża, Czarne kwiaty.
Dorasta do wysokości: 150-250 metrów. Okres kwitnienia przypada na czerwiec-wrzesień. Ma piękne kwiaty umiejscowione po bokach łodygi. Na każdej łodydze jest co najmniej kilkanaście kwiatów (dość dużych, bo rozpiętość płatków ok. 10cm), które rozwijają się stopniowo od dołu.
Rzadko można spotkać w ogrodach taki ciemny odcień, dlatego jest nawet dla ozdoby tak wyjątkowa.
Ważne jest aby roślinę sadzić/wysiewać tak, aby było jak ją potem podwiązać do podpór – jest wysoka i mało stabilna. W szczególności w drugiej połowie lata, gdyż mogą się łamać długie łodygi.
STANOWISKO
Malwa bardziej preferuje stanowisko słoneczne. W półcieniu roślina rośnie dużo słabiej i mniej kwitnie. W cieniu natomiast ginie.
Malwa nie jest wybredna co do gleby (przeciętna lub żyzna, o odczynie zbliżonym do obojętnego).
Malwa preferuje przesuszenie gruntu, bo gdy ma za dużo wody, choruje i zamiera.
JAK ROZMNAŻAMY
NASIONA – wysiewamy w maju, czerwcu lub lipcu bezpośrednio do gruntu lub do skrzynek.
PODZIAŁ KĘP – duże, rozrośnięte malwy w kępach, można przedzielić łopatą na kilka części i rozsadzić. Najlepiej na wiosnę.
WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE MALWY CZARNEJ
Malwa pielęgnuje i nawilża skórę:
Napary przygotowywane z kwiatów sprawdzają się idealnie jako toniki dla skóry suchej i zbytnio zmęczonej. Malwa ma działanie kojące (dzięki związkom śluzowym), doskonale sprawdzi się do pielęgnacji skóry także problematycznej, trądzikowej. Łagodzi podrażnienia i wspomaga ich leczenie, silnie nawilża i ożywia krążenie, wspomagając w ten sposób odżywienie skóry. Malwa wykazuje również właściwości antyoksydacyjne, a zatem znacząco łagodzi niebezpieczne działanie wolnych rodników, które przyczyniają się m.in. do pojawienia się na skórze plam i zmarszczek.
Mając skórę łuszcząca się – również możemy sięgnąć po napar z malwy - przywraca jej miękkość i pozostawia warstwę chroniącą przed nadmiernym wysuszeniem.
Malwa zmniejsza dolegliwości przekwitania:
Malwa, jej kwiaty, mają właściwości estrogenne – fitoestrogeny flawonowe mają działanie zbliżone do kobiecych hormonów płciowych, których ubywa w okresie przekwitania.
Kwiat malwy czarnej jest popularnym składnikiem wielu mieszanek ziołowych polecanych w okresie klimakterium, łagodzących dolegliwości z tym okresem związane. Wskazane jest również picie naparów z samych kwiatów malwy.
Malwa na podrażnione oczy:
Napar z kwiatów malwy ma właściwości nawilżające, dzięki temu działa przeciwzapalnie.
Gry borykamy się ze zmęczeniem, piekącymi oczami, podrażnieniem i zaczerwienieniem przez długą pracą przy komputerze – stosujmy chłodne kompresy z naparu kwiatów malwy.
Malwa reguluje miesiączki:
Jeśli borykamy się z nieregularnością miesiączek - picie naparów z kwiatów malwy czarnej może wpłynąć na jej uregulowanie. Zbyt krótkie i skąpe – możemy przedłużyć, natomiast zbyt długie i obfite – skrócić.
Malwa wzmacnia naczynka krwionośne:
Flawonoidy i antocyjany zawarte w kwiatach malwy – działają przeciwzapalnie i stabilizująco na śródbłonki naczyń krwionośnych.
W efekcie poprawia się krążenie, zwłaszcza te w drobnych naczynkach ocznych i mózgowych.
Malwa pomaga przy nieżycie żołądka:
Malwa dzięki zawartości związków ślazowych – ma działanie osłaniające, w szczególności na przełyk i żołądek. Dlatego polecana jest jako wspomożenie leczenia wrzodów żołądka.
Malwa łagodzi chrypkę i suchy kaszel:
Jej związki ślazowe działają cuda. Są bardzo pomocne przy trudnościach z odkrztuszaniem, uczuciu suchości i drapania w gardle, podrażnieniach i nieżytach górnych dróg oddechowych. Mają działanie osłaniające na chore gardło, wspomagają organizm w leczeniu uciążliwej chrypki i kaszlu, ułatwiają oczyszczanie dróg oddechowych z uciążliwych wydzielin.
Napar z kwiatu malwy czarnej jest również wykorzystywany do płukania jamy ustnej i gardła – w przypadku zapalenia migdałków i dziąseł.
JAK PRZYGOTOWAĆ PYSZNĄ HERBATKĘ Z KWIATÓW MALWY CZARNEJ
Zalewamy szklanką wrzątku (ok. 200ml) łyżkę suszu (bądź 1-2 pąki). Przykrywamy, do zaparzenia. Po ok. 10 minutach, gotowy napar odcedzamy, i spożywamy. Gotowy napar powinien mieć ciemniejszą barwę, i łagodny zapach i smak.
*Jeśli borykamy się z nieregularnością miesiączek, problemami żołądkowymi, bądź menopauzą, ważne jest aby pić świeżo przygotowany napar na czczo.
Można ją spożywa zarówno na zimno, jak i na gorąco, w szczególności w okresie jesienno-zimowym. Jest naturalnym bogactwem dla organizmu.
PRZECIWWSKAZANIA
- kobiety karmiące piersią,
- kobiety w ciąży, gdyż może to wywoływać poronienie.