KOMAR ATAKUJE! – domowe sposoby, czyli jak odeprzeć zmasowany atak.

KOMAR ATAKUJE! – domowe sposoby, czyli jak odeprzeć zmasowany atak.

KOMAR ATAKUJE! - czyli jak odeprzeć zmasowany atak.

KOMAR – krótka charakterystyka.

Komary (z rzędu muchówek) należą do owadów dosyć uciążliwych w szczególności w okresie letnim, żyjących na całym świecie. Oznaczonych jest 40 rodzajów i ok. 3,5 tysiąca gatunków.

Dorosłe osobniki komarów posiadają aparat gębowy kłująco-ssący, na który składa się z wydłużonych: warg (górnej i dolnej), żuwaczki, podgębia oraz szczęk.

ON+ONA

Samce komarów – oni żywią się nektarem kwiatów.

Samice komarów – (to one są najgorsze) to one lubują się w krwi zwierząt stałocieplnych. Stosują taką praktykę, gdyż do powstania jaj w jajnikach potrzebują odżywiania się krwią określonych gatunków zwierząt. Samice wabią się na zwiększone stężenie dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz kwas mlekowy i inne składniki potu. Posiadają również coś w rodzaju termodetekcji, dzięki temu szybciej natrafiają na młodych mężczyzn, dzieci i kobiety w okresie owulacji. Coś jest również  w tym jak się mówi, że ktoś ma „słodką krew”. Częściej przyciąga komary, i chyba wszelkie owady gryzące.

Samica komara, gry już upatrzy swoją ofiarę, siada na jej skórze, przykłada do niej swoje kłujki, wyposażone w haczyki. Dzięki temu, że nimi porusza, przecina delikatnie nasza skórę, wstrzykuje pod nią kroplę swojej śliny***, która zapobiega krzepnięciu krwi żywiciela. W tym czasie samica pożywia się, i nie spocznie, dopóki nie wyssie wystarczającej ilości pokarmu do rozwoju jajek z kolejnym pokoleniem komarów – czyli musi wypełnić cały żołądek.

***Ślina komara - ślina samicy zawiera substancję chemiczną, która podrażnia skórę, a to powoduje odczuwalne objawy: swędzenie, obrzęk, pieczenie, bądź reakcję alergiczną.

 

KOMAR MNIE UGRYZŁ! – pierwsza pomoc, czym łagodzić ukąszenie

Pierwsze objawy: świąd, pieczenie skóry i bąbel w miejscu ukąszenia, niekiedy nawet ból i rumień. U niektórych ludzi pojawia się dosyć duży rumień i opuchlizna w miejscu ukąszenia. Charakterystyczne objawy utrzymują się nawet do kilku dni. W większości nie zagrażają naszemu życiu, i można je złagodzić domowymi sposobami. Niestety, są osoby uczulone na jad owadów.

Pojawia się charakterystyczny bąbel. Nie powinniśmy go drapać – chociaż to silniejsze od nas, ręce same chcą drapać. Jeśli się drapiemy, powstaje mała rana (szczególnie często w przypadku małych dzieci, których nie sposób upilnować z drapaniem).

 

Warto zastosować jeden ze sprawdzonych domowych sposobów. Powinny pozwolić zapomnieć o nieprzyjemnym spotkaniu.

DOMOWE SPOSOBY NA KOMARY – na ukąszenia komara!

  1. PLASTEREK CYTRYNY – należy świeżo uciętym plasterkiem cytryny natrzeć ukąszone miejsce. Sok złagodzi stan zapalny. Należy jeszcze kilka razy w ciągu dnia posmarować w ten sposób miejsce ukąszenia.
  2. PLASTEREK ZIEMNIAKA LUB CEBULI – te warzywa pomogą zmniejszyć bąbla, uśmierzają ból i pieczenie. Plasterkiem ziemniaka bądź cebuli pocieramy bolące miejsce, możemy przyłożyć i potrzymać chwilę. Czynność powtarzamy kilka razy w ciągu dnia.
  3. WĘGIEL W TABLETKACH – możemy sporządzić papkę z kilku tabletek węgla aktywnego. W tym celu rozpuszczamy kilka tabletek w niewielkiej ilość wody. Przemywamy skórę, możemy nasączony wacik pozostawić na chwilę na skórze.
  4. SÓL – a dokładnie roztwór soli. Wystarczy 1 płaską łyżkę rozpuścić w 200ml wody. Przemywamy skórę, bądź nasączony wacik pozostawiamy na skórze na trochę.
  5. OCET, SPIRYTUS SALICYLOWY, PERFUMY – wystarczy kilka kropli preparatu nanieść na skórę. Złagodzi to swędzenie. Ocet ma jeszcze tą zaletę, że będzie odstraszał kolejne komary.
  6. PREPARATY ZIOŁOWE, OLEJKI – chodzi tu oczywiście o olejki eteryczne. Są zapachy, których komary nie znoszą. Należą do nich: olejek lawendowy, olejek cytrusowy, olejek z drzewa herbacianego, olejek eukaliptusowy, olejek miętowy, olejek z paczuli, olejek cynamonowy, olejek cytrynowy, olejek goździkowy. Wystarczy czysty wacik nasączyć kilkoma kroplami rozcieńczonego preparatu, następnie przecierać nim skórę kilkakrotnie w ciągu dnia.
  7. Jeżeli nie posiadamy akurat olejku eterycznego, wystarczy sięgnąć po dostępny w każdej aptece i sklepie zielarskim preparat Amol. Zawiera on bogaty skład większości olejków. Wystarczy czysty wacik nasączyć kilkoma kroplami rozcieńczonego preparatu, następnie przecierać nim skórę kilkakrotnie w ciągu dnia, aż do złagodzenia objawów.

JAK SIĘ BRONIĆ PRZED KOMARAMI?

 - warto zakładać jasne ubranie zakrywające najwięcej części naszego ciała, gdy planujemy spacer w porze żerowania komarów.

- suplementujmy się witaminą B1 - wykazuje właściwości odstraszające owady.

- w oknach i drzwiach warto zamontować gęste moskitiery.

- jeśli spędzamy czas na powietrzu, możemy zapalić specjalne ziołowe świece, kadzidła.

- skórę warto spryskiwać bądź smarować preparatami odstraszającymi komary (spraye, żele, maści, aerozol).

- używajmy olejków eterycznych (wymienionych powyżej).

Produkty powiązane

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *