Jakże cenny wrotycz!
Wrotycz, czyli Tanacetum vulgare. Jego pędy mają wysokość do 1,2 metra. Jest to roślina wieloletnia, charakteryzująca się zapachem kamfory. Podłużnie lancetowate liście, kwiaty o zabarwieniu żółtym; owoc to niełupka.
Jeśli chcesz zbierać te zioło, znajdziesz je na brzegach wód, łąkach, polach, przy drogach, usypiskach, wykopach, budowach. Można powiedzieć, że jest zielem występującym powszechnie.
Do celów leczniczych wykorzystuje się prawie całe rośliny. Poszczególne części zbiera się w różnych okresach, w zależności od ich kwitnienia.
Wrotycz przeciwdziała kleszczom
Często, gdy jest ciepło za oknami, przeszkadzają nam różne owady. Ile razy musiałeś się odganiać od natrętnych komarów? Czy boisz sie wchodzić do lasu czy parku ze względu na wszechobecne kleszcze. Pomocny w tych przypadkach okazuje się właśnie wrotycz. Jego charakterystyczny kamforowy zapach odstrasza różne owady. Wśród nich znajdują się kleszcze, mszyce, mole, muchy, komary i mrówki. W celu odstraszenia owadów należy rozdrobnić zioło i natrzeć nim skórę.
Istnieją też dwa kolejne sposoby na pozbycie się z twojego najbliższego otoczenia niechcianych owadów. Wystarczy zaparzyć wrotycz, po czym wystudzić i tak powstałym preparatem spryskać ciało.
Możesz także kupić olejek eteryczny na bazie tego zioła. Nie wolno nim jednak bezpośrednio pokrywać skórę. Najlepszym rozwiązaniem jest rozcieńczenie go z jednym z olejów. Do wyboru masz olej z nasion winogron, migdałowy, czy chociażby słonecznikowy. Należy to zrobić w następujących proporcjach: piętnaście kropli dodaj do jednej piątej szklanki oleju.
Wrotycz - wszechstronne zastosowanie
Preparaty w których wykorzystuje się wrotycz działają pozytywnie na serce, pobudzając jego czynność, pomagają oddychać i zwiększają wydzielanie hormonów. Dzięki wrotyczowi lepsze jest miesiączkowanie. Większe jest też ukrwienie narządów płciowych i nasilają się wrażenia seksualne. Zmniejsza się ból głowy, bóle miesiączkowe oraz kolki. Może być stosowany w zwalczaniu łuszczycy, tocznia, reumatyzmu. Wyciąg wodny z wrotycza wspomaga proces leczenia chorób zakaźnych. Wśród nich znajdują się chociażby odra czy grypa. Reguluje też przemianę materii.
Wrotycz - jeszcze więcej właściwości
Wrotycz z powodzeniem można stosować przeciw opryszczce. Ma bowiem działanie przeciwwirusowe. Badacze z Hiszpanii i Wielkiej Brytanii w piśmie "Phytoteraphy Research" zawarli spostrzeżenie, że może zwalczyć właśnie wirusa opryszczki. Dzieje się tak za sprawą aksylaryny, znajdującej sie w części nadziemnej i korzeniu. Odkryto też, że zioło zawiera partenolid, czyli substancję działającą przeciwzapalnie ale przede wszystkim antynowotworowo.
Wróćmy jeszcze z laboratoriów pod strzechy. Mądrość ludowa głosi, że wyciąg alkoholowy z kwiatów wrotyczu pomaga w bólach związanych z artretyzmem i reumatoidalnym zapaleniem stawów.
Wrotycz. Jak dawniej bywało?
W Anglii liście tego zioła były używane do przyprawiania ciasteczek w czasie postu. Nadawały im gorzki smak, co miało symbolizować cierpienia Chrystusa.
Natomiast herbaty z liści używano podczas przeziębienia i bólu brzucha. Ludowa mądrość głosiła, że na rany i siniaki dobrze jest stosować maść przyrządzoną z wrotycza. Dawniej też wrotycz stosowano jako środek wiatropędny.
Obecnie rzadziej stosuje się to ziele. Nie powinny go z pewnością używać kobiety w ciąży i karmiące.
Zbieraj wrotycz, na zdrowie
Często możemy mijać wartościowe rośliny, traktując je jak bezużyteczne chwasty. Taka postawa jest błędna, ponieważ wiele z nich ma zdolności lecznicze. Przypominamy sobie o nich dopiero gdy dopadnie nas choroba. Jednym z takich ziół jest powszechnie występujący wrotycz.