Halitoza – czyli nieświeży oddech.

Halitoza – czyli nieświeży oddech.

Foetor ex orte. Za tą nazwą kryje się powszechny problem wielu osób. Chodzi o cuchnący oddech. Powoduje on, że ci, którzy go mają, mają problemy w kontaktach z międzyludzkich. Czasem nawet halitoza prowadzi do sytuacji dramatycznych. Na przykład gdy uniemożliwia ona nawiązywanie nowych kontaktów lub podjęcie satysfakcjonującej pracy. Co należy robić w przypadku wystąpienia tego problemu? Na pewno nie załamywać się i skorzystać z rad zawartych w niniejszym artykule. U nas ten problem jest bagatelizowany, choć w Stanach Zjednoczonych traktowany jako choroba, którą należy leczyć.

Halitoza - wstydliwa dolegliwość

Co jest przyczyną nieświeżego oddechu, czyli halitozy?. Pierwszą z nich mogą być problemy z jamą ustną. A uścislając infekcje bakteryjne, brak dbałości o higienę, przyjmowanie niewłaściwych leków, nadużywanie alkoholu, czy papierosów. Jeśli nie pije się w nadmiernych ilościach alkoholu i nie pali papierosów, warto odwiedzić dentystę. Być może problem pojawia się za sprawą chorych zębów, dziąseł, niewłaściwie dopasowanej protezy. Należy wyleczyć dziąsła i zęby. Ponadto zlikwidować stany zapalne i przetoki. Warto też sprawdzić, czy protezy nie są uszkodzone.
Gdy wyleczy się wyżej wymienione problemy, należy starannie dbać o higienę zębów. Pamiętaj, aby po każdym posiłku starannie je umyć, ewentualnie wypłukać lub żuć gumę bez cukru.
Warto też zadbać o język. Czysty jest w kolorze różowym, natomiast biały nalot świadczy o obecności na nim bakterii. Wyczyścić język możesz zwykłą szczoteczką. Możesz także jeść pomarańcze i jabłka, żeby pobudzić wydzielanie śliny. Oczyszcza ona zęby i język, likwidując nieprzyjemny zapach.
W niektórych przypadkach przyczyna halitozy tkwi głębiej. Jeśli dbasz o higienę jamy ustnej i nie występuje u ciebie żadna z powyższych chorób, zgłoś się do laryngologa. Być może masz problemy z migdałkami lub zatokami.

Przykry zapach z ust

U niektórych osób w migdałkach są głębokie nisze. W nich odkładają się resztki jedzenia, a także wydzielina spływająca z zatok. Dzieje sie tak u osób często chorujących na anginę. Być może zajdzie potrzeba usunięcia migdałków. Tylko w przypadku gdy nisze są bardzo głębokie. Jeśli infekcja jest mniej poważna, ewentualnie przy zapaleniu błony śluzowej gardła, skuteczne jest stosowanie płynów do płukania jamy ustnej.
Czasami przykry zapach z ust jest spowodowany chorobą wrzodową żołądka, ostrymi nieżytami przewodu pokarmowego, zapaleniem błony śluzowej żołądka, za małej ilości wydzielanych przez trzustkę i wątrobę enzymów, zespołowi złego wchłaniania.
Przejadanie też może być przyczyną nieświeżego oddechu. Na przeponę uciska zbyt mocno napełniony żołądek ido przełyku dostają się kwaśne soki trawienne. To one zatruwają oddech. Halitoza może świadczyć też o chorobach nerek, wątroby i cukrzycy.
Halitoza może być również objawem chorób dróg oddechowych. Mogą to być ropnie, guzy, gruźlica, grzybica. Dużo rzadziej przykry zapach może informować o zaawansowanej chorobie nowotworowej, umiejscowionej w układzie oddechowym lub pokarmowym, połączonej z martwicą i rozpadem tkanek. Do takich chorób możemy zaliczyć raka płuca, krtani, przełyku, czy żołądka.

Zioła a helitosis

Nieprzyjemny zapach z ust można również zamaskować ziołami. Najczęściej polecany sposób to płukanie przynajmniej raz dziennie ust naparem z szałwi bądz rumianku. Metoda ta jest bardzo skuteczna bo w ten sposób usuwa się bakterie z jamy ustnej. Kolejną zalecaną czynnością jest żucie aromatycznych ziół. Najczęsciej poleca się mięte, bazylie oraz natkę pietruszki. Taka czynność również pomoże pokonać wstydliwą dolegliwość jaką jest nieprzyjemny zapach z ust.

Produkty powiązane

Liść szałwi 25g

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *