Musimy połączyć zmiażdżone jabłka (lub zamiast nich cydr) z drożdżami, aby wywołać tym sposobem fermentację cukrów. Tak wytwarza się alkohol. Później należy dodać odpowiednie bakterie. To nie magiczna receptura lecz przepis na płyn, który pozwoli ci pozbyć się kilku bardzo ważnych problemów zdrowotnych.Tak powstaje kwas octowy. Ma on w sobie bakterie, enzymy i aminokwasy. Najlepszy ocet jabłkowy jest mętny. Znajdziemy w nim włókna. Dziennie należy spożywać od 1 do 2 łyżek octu. Przy większej dawce, może wystąpić pogorszenie samopoczucia. Trochę zagmatwane? Pod koniec artykułu podamy przepis na świetny ocet.
Na odchudzanie – ocet jabłkowy
Zacznijmy jednak nietypowo, od lżejszych problemów, a dokładnie od gubienia zbędnych kilogramów. Suplementy diety, cudowne kuracje, głodówki. Jakich to sposobów chwyta sie wielu z nas, żeby zrzucić zbędne kilogramy. Ponoć "kochanego ciałka nigdy nie za wiele", jednak wytłumaczcie to panowie waszym paniom. A wy, drogie panie, uwierzcie panom, gdy tak mówią. Nic z tego? Polecamy zatem wypróbowanie octu jabłkowego. Prawdą jest, że ten specyfik przyspiesza proces spalania tłuszczu. Jego składniki, pochodzące z owoców sprawiają, że tłuszcz szybciej się rozszczepia.
Ocet jabłkowy usprawni metabolizm
Pijąc ocet jabłkowy możesz podkręcić swoją przemianę materii. Jak to działa? W prosty sposób – wydziela się więcej soków żołądkowych. Szybsze ponadto staje się tempo syntezowania enzymów trawiennych. Pamiętaj jednak, że nie możesz pić omawianego octu w dowolnych (czytaj zbyt dużych) ilościach. Przy braku umiaru zostaje podrażniona śluzówka żołądka i powstają wrzody.
Mitem jest nanomiast szybkie działanie odchudzające octu jabłkowego.
"Ale rzeczywiście chudnę podczas jego stosowania" – może zakrzyknąć wiele osób. Dzieje się tak z jednego powodu. Ocet jabłkowy ma właściwości odwadniające nasz organizm. Efekt ubytku wagi jest spowodowany niedoborem wody. Jeśli pijesz jej dużo, wspomaga to odtruwanie organizmu, a tym samym usuwasz z organizmu złogi.
Jeśli chcesz schudnąć, powinieneś zastosować się też do innych zaleceń. Przede wszystkim musisz zmienić dietę na zdrowszą. Nie możesz też przejadać się słodyczami, a przede wszystkim ruch, ruch i jeszcze raz ruch. Bez niego nie pomoże nawet najlepsza dieta. Jeśli zastosujesz wszystkie rady, śmiało możesz popijać ocet jabłkowy, który będzie wspaniałym uzupełnieniem i "przyspieszaczem" odchudzania.
Na układ krążenia
Ocet jabłkowy dobrze wpływa na układ krążenia. Coraz częściej słyszy się o przypadkach chorób serca czy udarach mózgu. Można, a nawet należy się chronić przed tymi chorobami. Ryzyko zapadnięcia na nie skutecznie obniży omawiany ocet. Jego zbawienne działanie przejawia się przez obniżenie poziomu trójglicerydów i cholesterolu, a kwas chlorogenowy ochrania przed utlenianiem dobrego cholesterolu.
Ocet na cukrzycę
Prozdrowotne właściwości octu jabłkowego z pewnością docenią osoby chore na cukrzycę typu 2. Zanim jednak zdecydują się po niego sięgnąć, powinny skonsultować się z lekarzem.
Osoby zdrowe powinny sięgnąć po ocet. Choroby przewlekłe i szybsze starzenie się organizmu są w dużej mierze uzależnione od wahań poziomu cukru we krwi. Tak więc powinniśmy przed ułożeniem się do snu, pić 2 łyżki stołowe octu.
Zabija bakterie, dezynfekuje, oczyszcza...
To nie koniec pozytywnych właściwości octu jabłkowego. Zabija bakterie. Stosuj go do dezynfekcji i czyszczenia. Lecz nim grzybicę paznokci, infekcję ucha, brodawki.
Pomocny okazuje się także przy konserwowaniu żywności, ponieważ nie pozwala na rozwój bakterii E. Coli.
Domowy ocet jabłkowy
Jeśli przekonaliśmy ciebie do wypróbowania octu jabłkowego, możesz go przygotować samodzielnie. Jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie, przygotuj: 80 dag jabłek, 10 dag cukru, 1 dag drożdży, 1 litr wody i piętkę razowego chleba.
Pokrój jabłka ze skórką i ułóż w słoiku. Owoce zalej 1 litrem przegotowanej, letniej wody z dodatkiem cukru. Pokrusz drożdże i i dodaj ze skórką chleba. Słoik z tak przygotowaną mieszanką przykryj gazą. Pozostaw w ciepłym, ciemnym miejscu na 10 dni. Każdego dnia dwa, trzy razy dziennie wymieszaj ciecz drewnianą łyżką. Po 10 dniach przecedź płyn przez gazę. Z powrotem wlej ciecz, zostawiając tym razem w chłodnym i ciemnym miejscu na 45 dni. Następnie odfiltruj ocet, przelej do butelek, które szczelnie zamknij i przechowuj w chłodnym miejscu.
Jeśli brak ci cierpliwości i czasu, nie przejmuj się. Możesz kupić gotowy ocet jabłkowy w naszym sklepie.
One Comment