Kto z nas nie lubi przekąsek? – każdy z nas pozwala sobie na takie małe grzeszki.
A co, jeżeli te przekąski będą zdrowe, i będą dostarczać nam witamin i minerałów?
To jest możliwe!
Dobrze jest mieć pod ręką coś zdrowego i sycącego. Gdy przychodzą niespodziewani goście, do pracy, do szkoły, na spacerze.
Suszone owoce są doskonałą przekąską! I jakie zdrowe!
I tak przykładowo:
DAKTYLE
Są doskonałym źródłem błonnika, liczne witaminy (zwłaszcza w witaminę B3, A, C, B6), związki mineralne (szczególnie potas, magnez, wapń, kwas foliowy), a także przeciwutleniacze i salicylany, które działają jak aspiryna.
RODZYNKI
Są źródłem witamin: witaminy C, tiaminy, ryboflawiny, niacyny, witaminy B6, kwasu foliowego, witaminy E, witaminy K.
Również zawierają mnóstwo minerałów: wapnia, żelaza, magnezu, fosforu, potasu, sodu oraz cynku.
MIGDAŁY
Migdały to nasiona migdałowca, a nie orzechy. Często jest to przez nas mylone. Posiadają natomiast miano „króla orzechów”.
Migdały wyróżniają się swoimi właściwościami i wartościami odżywczymi - mają dużo witaminy B2, witaminy E i błonnika. Nie brakuje w nich także niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) i pierwiastków mineralnych (zwłaszcza potasu). Polecane są dla osób żyjących w stresie, osób odchudzających się oraz dla wegan.
IMBIR
Imbir jest przyprawa, która do niedawna kojarzyła nam się z piwem i ciasteczkami z amerykańskich filmów. W polskiej kuchni, w sproszkowanej postaci, dodawała smaku jedynie flakom, pasztetowi z zająca i piernikowi. Do niedawna wiele osób sądziło, że imbir wykorzystuje się jako środek o właściwościach leczniczych, afrodyzjak, przyprawę, dodatek do kosmetyków i perfum, surowiec do wyrobu piwa i roślinę ozdobną. Od kiedy świeży korzeń imbiru jest coraz tańszy i łatwo go kupić w każdym supermarkecie, wszyscy możemy korzystać z jego cudownych właściwości.
Imbir zawiera witaminy: witaminę C, tiaminę, ryboflawinę, niacynę, witaminę B6, kwas foliowy, witaminę A, witaminę E, witaminę K.
Oraz składniki mineralne: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk.
ANANAS
Właściwości ananasa od dawna wykorzystuje się w medycynie niekonwencjonalnej. Ten owoc jest stosowany m.in. w leczeniu infekcji układu oddechowego, w celu poprawy trawienia czy pomocniczo w gojeniu się ran. Od lat 70. ananas jest wykorzystywany także przez lekarzy. Wszystko dzięki zawartości witamin, minerałów, kwasów owocowych i bromelainy (bromeliny) - grupy enzymów o wielu właściwościach leczniczych.
Ananas zawiera w swoim składzie witaminy: witaminę C, tiaminę, ryboflawinę, niacynę, witaminę B6, kwas foliowy, witaminę A, witaminę E, witaminę K.
Oraz minerały: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk.
MORWA BIAŁA OWOC
Najbardziej zbadaną odmianą jest morwa biała, która zwiera substancje obniżające poziom cukru we krwi i zmniejszające ryzyko rozwoju miażdżycy. Ponadto morwa może być środkiem na odchudzanie. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości wykazuje morwa.
Dodatkowo morwa zawiera cenne kwasy organiczne, węglowodany, pektyny, flawonoidy, taniny oraz garbniki. Jedzenie ich pomaga przyśpieszyć pracę jelit, uodpornić się przed chorobami i infekcjami, wspomaga system ochrony wątroby oraz żołądka, pozytywnie wpływa na stan skóry. Morwa zawiera sporo witamin - witamina C, a także PP i witaminy z grupy B (B1, B2, B6), a także liczne minerały - żelazo, potas i fosfor.
Zatem delektujmy się takimi frykasami!
Smacznego!
Produkty powiązane
Podobne wpisy
Ósmy cud świata?
Smakowite tajemnica makaronu
Słodki jak cukier
Po co nam ten magnez?
Podstawowe przetwory z surowców zielarskich
Czy woda z cytryną pita na czczo odchudza?
JADALNY OGRÓD KWIATOWY – czyli, jakie kwiaty można zjadać a jakie nie + kilka przepisów na kwiaty
NUTELLA – (NIE) ZDROWE ŚNIADANIE! – czyli o produkcie, który traci wiarygodność
SYROP Z KWIATÓW BZU CZARNEGO? + przepis, właściwości
D jak DOBROCZYNNA WITAMINA SŁOŃCA