CHOLAGOGA – mieszanka ziołowa sprzed lat

CHOLAGOGA – mieszanka ziołowa sprzed lat

Człowiek z problemami dróg żółciowych bądź wątroby zmagał się już od wieków. Nie bez znaczenia są stare zapiski (już od czasów średniowiecznych) dotyczące poszczególnych ziół, ich znaczenia dla zdrowia człowieka, przeznaczenia do użytku.

My obecnie z tej wiedzy korzystamy (choć jest ona „ukracana” przez służby), i na pewno będziemy jeszcze korzystać. I wciąż jest udoskonalana, cały czas sa prowadzone nowsze badania w temacie składu poszczególnych ziółek.

Jedną z mieszanek ziołowych w formie herbatki, jest mieszanka ziołowa CHOLAGOGA, firmy Herbapol Lublin. Była ona dość popularna w latach 90 ubiegłego wieku, została jednak wycofana.

Przez następne kilka lat powstały herbatki o różnym składzie, częściowo innym zastosowaniu i wskazaniu każdej z nich.

Jeżeli ktoś chce powrócić do dawnego smaku, to przygotowanie takich mieszanek na herbatkę nie wymaga dużej wiedzy ani zasobów pieniężnych. Każda z wybranych mieszanek zawiera kilka ziół które można dostać w każdym sklepie zielarskim w naszym kraju.

Wielu ludzi – stosujących herbatkę - było zadowolonych z efektów, jakie ze sobą niosła, dlatego przybliżamy jej krótki opis.

 

Cholagoga I

 

 

 

 

 

 

 

Cholagoga nr 1 skład:

Skład wg świadectwa rejestracji nr R/1959 z 7 I 1999:

Ziele krwawnika 30% , kłącze pięciornika 30%, ziele dziurawca 25% , ziele glistnika 15%

Millefolii herba 30% Tormentillae rhizoma 30% Hyperici herba 25% Chelidonii herba 15%

Skład wcześniejszy wg certyfikatu rejestracyjnego nr 2247 z 31 I 1990:

owoców jałowca 20%, ziela dziurawca 20% i ziela rdestu ptasiego 60%,

Fructus Juniperi 20,0 g Herba Hyperici 20,0 g Herba Polygoni avicularis 60,0 g

Zastosowania /wskazania – działa rozkurczowo w okolicach dwunastnicy, przy zaburzeniach trawienia na tle niedostatecznego wydzielania żółci

Przeciwwskazania: Niedrożność dróg żółciowych i jelit. Nadwrażliwość na promienie ultrafioletowe.

Środki ostrożności: w przypadku kamicy żółciowej mieszankę można stosować wyłącznie w porozumieniu z lekarzem. Ze względu na zawartość ziela dziurawca możliwe jest działanie fotouczulające. Dlatego osoby  z jasną karnacją oraz problemami skórnymi,  nie powinny stosować dziurawca ponieważ hiperycyna wchodzi w niepożądane reakcje ze światłem i ma działanie fotosensybilizujące

Mieszanka ziołowo produkowana przez wiele lat w 2 składach.  Zioła w odpowiednich proporcjach należy zmieszać w torbie lub słoiku.  1 łyżkę ziół zalać szklanką wrzącej wody, naparzać 15 minut. Pić 2-3 razy dziennie po szklance naparu.

 

Cholagoga II

 

 

 

 

 

 

 

Cholagoga nr 2 skład:

Skład wg świadectwa rejestracji nr R/1960 z 7 I 1999: Taraxaci

kwiat kocanki 15%, korzeń mniszka 35%, liść mięty 15%, ziele krwawnika %15%, kora kruszyny 15%, ziele jaskółcze 5%,

Taraxaci herba cum radix 35% Cynarae herba 20% Millefolii herba 15% Menthae piperitae folium 15% Hyperici herba 10% Chelidonii herba 5%

Sposób użycia:  Zioła w odpowiednich proporcjach należy zmieszać w torbie lub słoiku .  1 łyżkę ziół zalać szklanką wrzącej wody, naparzać 15 minut. Pić 2-3 razy dziennie po szklance naparu.

Zastosowanie/wskazania

Napar z mieszanki zwiększa wydzielanie żółci, działa rozkurczowo w obrębie dwunastnicy.

Zaburzenia trawienia i niedostateczne wydzielanie żółci. Pomocniczo dyskinezy dróg żółciowych. Stosuje się przy stolcu normalnym.

Przeciwwskazania: Niedrożność dróg żółciowych, uczulenie na krwawnik, nadwrażliwość na promieniowanie ultrafioletowe. Środki ostrożności: W przypadku kamicy żółciowej napar z mieszanki stosować po konsultacji z lekarzem.

 

Cholagoga III

 

 

 

 

 

 

Cholagoga nr 3 skład:

Skład wg świadectwa rejestracji nr R/1961 z 7 I 1999:

liść mięty pieprzowej 35%, ziele dziurawca 40%, owoc kminku 25%, kora kruszyny 10%

Zastosowanie/Wskazania: Pomocniczo w zaburzeniach trawienia, niedostatecznym wydzielaniu żółci, w stanach skurczowych dróg żółciowych. Pomocniczo również przy zaparciach.

Przeciwwskazania: Niedrożność jelit i dróg żółciowych, ostre stany zapalne jelit, zapalenie wyrostka robaczkowego, nadwrażliwość na promieniowanie ultrafioletowe. Nie stosować u dzieci poniżej 12 lat, w okresie ciąży i karmienia. Środki ostrożności: Ze względu na korę kruszyny mieszanki nie powinno się stosować bez porozumienia z lekarzem dłużej niż 7-10 dni. W czasie stosowania Cholagogi III unikać bezpośredniej ekspozycji na światło słoneczne, jak w przypadku Cholagogi II

Sposób użycia: Zioła w odpowiednich proporcjach należy zmieszać w torbie lub słoiku. Pić 1 łyżkę ziół zalać szklanką wody, zagotować, przecedzić i pić 2 razy dziennie po pół szklanki odwaru. Dawkowanie większe niż 1 1/2 łyżki dziennie nasila działania przeczyszczające. Nie zaleca się stosowania bez porozumienia z lekarzem.

Produkty powiązane

zioła szwedzkie z piołunem

ostropest-plamisty-mielony-100g

hepa-complex-60-kps

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *