Algi – to wodorosty morskie. Znane były na Dalekim Wschodzie już od wieków.
Możemy je spotkać zarówno w słodkich wodach (chlorella), jak i w słonych (spirulina). Algi są bogatym źródłem witamin i minerałów. Są bogate w wapń, sód, potas, cynk, chlor, selen, żelazo, chrom, fluor, fosfor, magnez, miedź, mangan, nikiel, jod; witaminy: C, E, K, PP, z grupy B, kwas foliowy, beta-karoten.
Algi morskie można też stosować zewnętrznie. Sprawdza się przy zadrapaniach, skaleczeniach, przyspiesza gojenie się powierzchniowych ran skóry (w jaki sposób? Algi pobudzają proces ziarninowania skóry, a tym samym odbudowę uszkodzonego naskórka).
Dodatkowo:
Algi pielęgnują skórę
Zatrzymują wilgoć w naskórku – tym samym chronią naskórek przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych
Rozjaśniają skórę i dodają jej blasku.
Normalizują pracę gruczołów łojowych, zmniejszając wydzielanie sebum.
Przyśpieszają także gojenie ran i odbudowę uszkodzonego naskórka poprzez wzmożenie procesów ziarninowania rany.
Algi chronią serce
Regulują ciśnienie krwi.
Błonnik, który jest składnikiem alg, tworzy śluzowa barierę na ściankach jelit. Przez to ogranicza się wchłanianie tłuszczów oraz nadmiaru cukru w jelitach.
Algi usuwają toksyny
Dzięki swojej budowie komórkowej algi posiadają niebywałą zdolność wiązania i usuwania z organizmu toksyn (przede wszystkim z papierosów, alkoholu, chemikaliów).
Zapobiegają pajączkom
Algi wzmacniają ściany naczyń włosowatych skóry, przeciwdziałają ich kruchości i nadmiernej przepuszczalności.
Algi odmładzają
Algi skutecznie chronią nasze komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników – opóźniają przez to procesy starzenia.
Algi wpływają na odchudzanie
Algi są cennym składnikiem diet odchudzających – dzięki dużej zawartości błonnika. Dzięki temu można dłużej utrzymać sytość po posiłku.
Duża ilość jodu w substancjach śluzowych alg wpływa na tkankę tłuszczową, przyspieszając jednocześnie rozpuszczanie tłuszczów.
Algi – smaczne w kuchni
Wodorosty, to nie tylko smaczny dodatek kuchni japońskiej. Jest doskonałym dodatkiem do sałatek, mięsa, zup, potraw z ryb, zapiekanek.
Można spożywać je surowe, suszone, lekko podsmażyć, bądź gotować.