PIOŁUN – CZYM JEST I GDZIE MOŻEMY GO ZNALEŚĆ?
- inne nazwy piołunu: Artemisia absinthium, bylica piołun, panieńskie ziele, psia ruta, wermut, absynt.
- należy do rodziny astrowatych, jest rośliną wieloletnią, osiąga ok. 80cm wysokości, występuje w postaci krzewu z zielono-szarawymi rozgałęzionymi liśćmi oraz łodygami, które z czasem drewnieją u nasady. Liście posiadają lekkie owłosienie, drobny meszek.
- zawiera gorycze (absyntynę, anabsyntynę), flawonoidy, kwasy organiczne, garbniki, olejek etetyczny (felandren, chamazulen, bisabolen, tujon), sole mineralne (dlatego posiada swój charakterystyczny gorzki posmak) - dzięki temu wykazuje właściwości bakteriobójcze, przeciwzapalne, żółciopędne, przeciwskurczowe oraz przeciwpasożytnicze.
- kwiaty są drobne, żółte, ułożone w kuliste koszyczki.
- roślinę można spotkać w strefie umiarkowanej Europy, Azji i w krajach śródziemnomorskich. W Polsce rośnie na pastwiskach, nieużytkach i leśnych polanach na terenie całego kraju.
- jeszcze do niedawna piołun wzbudzał wiele kontrowersji – na jego bazie był wyrabiany wysokoprocentowy alkohol – absynt.
- w dawnych czasach wierzono, iż ziele piołunu posiada właściwości psychoaktywne, może dodatkowo wywołać halucynacje.
- napar sporządzony z ziele piołunu jest jednak bezpieczny, jeżeli spożywa się go w zalecanych dziennych dawkach do spożycia, i przede wszystkim nie nadużywa (po spożyciu większej ilości może dojść do biegunki, wymiotów. ).
W JAKICH DOLEGLIWOŚCIACH SPRAWDZI SIĘ ZIELE PIOŁUNU?
- pobudza wydzielanie soków trawiennych, działa przeciwpasożytniczo (glista ludzka, owsiki czy nicienie), moczopędnie, antyseptycznie.
- sporządzony napar stosuje się przy braku apetytu i uczuciu pełności.
- napary stosuje się w przewlekłym nieżycie żołądka i jelit, schorzeniach żołądka przebiegających z bezsocznością, przy zmniejszonym wydzielaniu żółci.
- zewnętrznie stosuje się naparów z piołunu we wszawicy i świerzbie, przy zakażeniu owsikami stosuje się napar w postaci lewatywy.
Bezpieczeństwo w spożywaniu naparu z piołunu:
- piołun używany w ograniczonych ilościach przynosi korzyści zdrowotne. Jednak, spożywana w zbyt dużej ilości może stanowić zagrożenie dla zdrowia. A to dlatego, iż zawiera tujon – bardzo niebezpieczny organiczny związek chemiczny (tujon jest toksyczny w dużej ilości dla organizmu ludzkiego, niekorzystnie wpływa na korę mózgową).
- przeciwwskazaniami są: ciąża, karmienie piersią, uczulenie na substancje zawarte w zielu, skłonność do krwawień, przewlekłe choroby serca, wrzody dwunastnicy, wrzody żołądka. Niewskazane jest picie piołunu przez dzieci.
W JAKI SPOSÓB POWSTAJE EKSTRAKT Z PIOŁUNU?
Ekstrakt z piołunu uzyskuje się z ziele piołunu. Preparat posiada bardzo szeroki zakres działania. Ekstrakt z piołunu wzmacnia organizm i reguluje pracę układu pokarmowego, przyspiesza również przemianę materii i ułatwia trawienie.
„Ekstrakt” – wywodzi się od łacińskiego rzeczownika „extractum” – czyli to co wyciągnięte. Taki wyciąg/ekstrakt jest bardziej skoncentrowany.
Skoncentrowany – oznacza to w tym przypadku taki, w którym konkretny wykorzystany składnik roślinny posiada wyższe stężenie niż występując w naturalnej postaci.
Poszczególne składniki wchodzące w skład ekstraktu z piołunu: ziele piołunu (Absinthii herba), spirytus rektyfikowany (zawartość etanolu max 50%), woda.
Sposób użycia ekstraktu z piołunu:
Wskazane jest stosowanie jako uzupełnienie diety dla osób dorosłych, 10 kropli rozpuścić w 100 ml wody. Przyjmować 2 razy dziennie przed posiłkiem przez 17 dni i powtórnie można stosować po co najmniej dwu miesięcznej przerwie. Nie należy przekraczać zalecanej porcji dziennego spożycia.
Zalecane jest stosowanie zróżnicowanej i bogatej w środki odżywcze diety.
DLACZEGO EKSTRAKT Z PIOŁUNU JEST SKUTECZNIEJSZY W REGULACJI PRACY UKŁADU POKARMOWEGO NIŻ SAM PIOŁUN?
Ekstrakt z piołunu posiada wiele właściwości pozytywnie wpływających na nasz organizm. Zawiera naturalne substancje czynne wspomagające pracę układu pokarmowego. W naturalny sposób wspomaga i ułatwia trawienie. Polecany przez zielarzy na pobudzenie funkcji wydalniczych oraz jako środek odkażający i przeciwrobaczny.
W SKŁAD JAKICH KOMPLEKSOWYCH KURACJI WCHODZI EKSTRAKT Z PIOŁUNU?
*kuracja (podstawowa) na oczyszczenie jelit ze złogów:
Ekstrakt z zielonej naowocni orzecha
Ekstrakt z piołunu
Ekstrakt z goździków
*kuracja wzmacniająca na oczyszczenie jelit:
Ekstrakt z zielonej naowocni orzecha
Ekstrakt z piołunu
Ekstrakt z goździków
Ekstrakt ziołowy Antiquus
NAJCZĘŚCIEJ WYMIENIANE WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE EKSTRAKTU Z PIOŁUNU:
- poprawia trawienie i wchłanianie składników pokarmowych,
- cytotoksyczne i antynowotworowe,
- pobudza miesiączkowanie i diurezę
- leczy dyspepsję i anorexię,
- pobudzające wydzielanie soku żołądkowego, ( kwasu solnego oraz soku trzustkowego),
- usuwa przykry zapach z ust
- obniża gorączkę
- hamuje rozwój gronkowców, paciorkowców, laseczek beztlenowych oraz drożdżaków,
- działa przeciwzapalnie i odkażająco,
- wspomaga leczenie chorób zakaźnych i skórnych,
- działanie antybakteryjne,
- działanie spazmolityczne,
- działanie czyszczące krew (depurativum), przeciwnieżytowe,
- działanie przeciwrobacze, antypierwotniakowe,
Suplement diety nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety.
Sposób przechowywania: w temperaturze pokojowej, szczelnie zamknięte, w sposób niedostępny dla małych dzieci. Chronić przed światłem.
Uwaga: preparat zawiera 50% etanolu. Może osłabić zdolność kierowania pojazdami mechanicznymi i obsługę maszyn będących w ruchu. Preparat nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży oraz matki karmiące.
Pojemność: 15 ml
Producent: Medi-Flowery ApS, Box 42, 2660 Br. Strand, Dania