3 DOMOWE SPOSOBY NA KLESZCZE + przepis na olejek na kleszcze

3 DOMOWE SPOSOBY NA KLESZCZE + przepis na olejek na kleszcze

Kleszcz. Małe stworzonko o niestety wielkich możliwościach. Tak małe stworzenie powoduje niezwykle groźną chorobę, boreliozę. Trudno ja wykryć, jeszcze trudniej leczyć. Proces leczenia jest długi, a sama choroba daje o sobie znać w nagły sposób: bóle stawów, bóle głowy. Groźniejsze od boreliozy jest odkleszczowe zapalenie mózgu.

Zobacz, jakie są domowe sposoby na kleszcze.

Czy jest jakiś sposób na ochronę przed kleszczami?

Jeśli dopadnie nas niemiły „pasażer na gapę” – nie możemy wpaść w panikę, nie możemy drapać, odrywać go na siłę, jego głowa jeśli już nam się przebiła przez skórę - jest już pod nią i jeśli tam pozostanie narobi niezłych szkód.

Poznajmy naszego wroga:

(https://pssejedrzejow.pis.gov.pl/?onas=396)

 

 

 

 

 

 

 

 

Kleszcze wcale nie żyją na drzewach, tylko kryją się w trawach, krzewach do 150 cm wysokości. Dlatego niekoniecznie kleszcza przynosimy z wyprawy do lasu, ale możemy go złapać na łące. Najczęściej wybiera cieniste i wilgotne łąki, lasy czy brzeg rzeki. Te małe pajęczaki lubią słońce. I największy głód przypada na ranek i popołudnie.

Jak się ubrać na dłuższy spacer?

Przede wszystkim musimy myśleć spokojnie i racjonalnie. Starajmy się ubierać w bluzki z długim rękawem – najlepiej jasne (!), długie nogawki spodni. Na głowę chustka bądź czapka z daszkiem, kapelusz. Kleszcze mogą przenieść się z nami na włosach, i dopiero jak znajdą idealne miejsce, wkłuwają się. Po powrocie ze spacerów, należy dokładnie się obejrzeć – dobrze jak ktoś nam w tym pomaga. Dokładnie obejrzeć włosy, całe ciało, zgięcia łokci, czy pachwiny.

 

 

 

 

Czy zioła nam pomogą?

W zasadzie 100% pewności nie złapani kleszcza da nam tylko siedzenie w domuJ

Możemy jednak wspomóc się herbatką z czystka. Picie herbatki odstrasza kleszcze, niektórzy nawet przed wyjściem na leśny spacer spryskują się tak przygotowanym zielem.

Ostatnio dość popularny stał się olejek lawendowy. Olejki o podobnym działaniu: olejek goździkowy, cytrynowy, trawa cytrynowa, szałwia, rozmaryn, tymianek, mięta pieprzowa czy nawet aloes, a także olejek z drzewa herbacianego.

Inne zioła jakie możemy pić:

- szałwia – lekko gorzkawa, ale można ją wymieszać z np. miętą pieprzową,

- rozmaryn, tymianek – również działa jak odstraszacz kleszczy, ma działanie relaksujące,

 

 

 

Jak przygotować domowy olejek na kleszcze?

Potrzebujemy: butelki z atomizerem + 100ml wody = olejki eteryczne

Olejki eteryczne, które wykorzystamy:

5 kropli olejku tymiankowego/szałwiowego,

10 kropli olejku z drzewa herbacianego,

20 kropli olejku z trawy cytrynowej,

Albo:

5 kropli olejku paczulowego,

10 kropli olejku z drzewa herbacianego,

20 kropli olejku z pelargonii.

 

Wszystkie olejki mieszamy z wodą, przelewamy do buteleczki. Używamy według uznania i potrzeby. Możesz nimi spryskać ubrania i skórę. Przydatny jeśli mamy czworonogi, je również możemy spryskać tak przygotowanym olejkiem.

 

Produkty powiązane

Olejek z drzewa herbacianego 10 ml

Ziele szczeci 50g

CZYSTEK Natura Wita 100g

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *